Skanowanie 3D w utrzymaniu ruchu

Skanowanie 3D w utrzymaniu ruchu

14 maja 2020 Wyłączono przez Mark

Utrzymanie ruchu to jeden z najważniejszych działów, jakie możemy wyszczególnić w zakładach produkcyjnych. Dział utrzymania ruchu odpowiada za dostępność infrastruktury technicznej i jej poprawną eksploatację, a zatem prowadzi działania, mające zapobiegać występowaniu awarii i powstawaniu braków w instalacjach, na liniach produkcyjnych czy w narzędziowni.

Utrzymanie ruchu bywa zadaniem skomplikowanym logistycznie, gdy każdą zepsutą czy zagubioną część należy sprowadzić z odległych lokalizacji bądź wytworzyć na specjalne zamówienie. Dlatego też niektóre zakłady produkcyjne, które posiadają własną narzędziownię, wykorzystują skanowanie 3D w procesie wytwarzania zamienników dla uszkodzonych narzędzi.

Kosztowne przestoje w produkcji

Na pracownikach działu utrzymania ruchu spoczywa duża odpowiedzialność, gdyż przestoje w produkcji oznaczają starty finansowe. Nawet jeśli proces produkcyjny zostaje przerwany tylko na kilka godzin, to koszty braku ciągłości produkcji mogą być bardzo wysokie. Firma nie produkuje, a i tak zobowiązania jest do wypłaty wynagrodzeń pracownikom, poza tym może pojawić się problem z niedotrzymaniem terminów, w jakich gotowe produkty miały trafić do zleceniodawców.

Awarie sprzętu jako najczęstsza przyczyna zerwania ciągłości produkcji

Przestoje w produkcji mogą być spowodowane różnymi czynnikami, począwszy od przerw w dostawie energii elektrycznej, poprzez błędy operatorów, skończywszy na awariach sprzętu. Awarie sprzętu najczęściej wynikają z niewłaściwego użytkowania lub postępującego zużycia, dlatego dział utrzymania ruchu powinien kontrolować proces eksploatacji maszyny i wymieniać zużyte części, zanim odmówią posłuszeństwa. Ryzyko występowania awarii można zminimalizować poprzez stały monitoring i analizę stanu maszyn, a także stosowanie odpowiednich środków smarnych. Dobrze również, jeśli w firmie znajduje się pewien zapas części zamiennych, zwłaszcza tych, które wymieniać trzeba stosunkowo często.

Skanowanie 3D zamiast dostaw na zamówienie

Zużyte części mogą być dostarczone z magazynu, co jest rozwiązaniem najprostszym i najmniej czasochłonnym, ale niekiedy zdarza się, że danej części nie ma w magazynie, a zdobycie zamiennika również jest bardzo trudne. Jeśli maszyna produkowana była w Azji czy Ameryce, sprowadzenie części może zająć kilka tygodni. Pół biedy, jeśli mimo pewnych trudności firma może kontynuować produkcję, a przynajmniej realizować większość etapów procesu produkcyjnego. A co w sytuacji, gdy kontynuowanie produkcji nie jest możliwe?

Aby uniknąć takich sytuacji, nowoczesne zakłady produkcyjne decydują się na skanowanie 3D w utrzymaniu ruchu i produkowanie zamienników we własnym zakresie. Oczywiście nie musi to dotyczyć wszystkich maszyn i urządzeń, ale w przypadku części trudno dostępnych, wyjątkowo kosztownych bądź takich, których produkcję zaprzestano jakiś czas temu, precyzyjne skanowanie 3D i wykorzystywanie pozyskiwanych skanów do produkcji zamienników, może być rozwiązaniem gwarantującym utrzymanie ciągłości produkcji.