Projekty

Ile trwa realizacja druku?

0
realizacja druku

Na postawione w tytule pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, ile trwa realizacja druku, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od wielkości zlecenia, metody wydruku, ale poniekąd również od wyposażenia drukarni i sposobu przyjmowania zleceń. Nie bez znaczenia jest także to, w jakim okresie składamy zamówienie, ponieważ są takie miesiące w roku, gdy realizacja druku, ze względu na dużą ilość zleceń, odbywa się nieco wolniej. Jakie to będą okresy?

Sezonowość w branży drukarskiej?

Drukarnie przyjmują zleceni na wydruki przez cały rok, dlatego nie możemy mówić o sezonowości tej branży, ale rzeczywiście da się wyszczególnić okresy, do których pasuje określenie „gorący sezon”. Takim okresem będą miesiące listopad i grudzień, czyli czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. W tym okresie wiele firm decyduje się na wydruk kartek świątecznych dla kontrahentów i klientów, a niekiedy również upominkowych gadżetów. Zdecydowanie wzrasta również zapotrzebowanie na firmowe kalendarze, zarówno ścienne, kieszonkowe, jak i terminarze z notatnikiem.

Kolejnym okresem, w którym realizacja druku może odbywać się nieco wolniej, są miesiące poprzedzające okres wakacyjny, a co za tym idzie – sezon ślubny. To właśnie wtedy do drukarni zgłasza się wiele par zainteresowanych wydrukiem zaproszeń ślubnych, ale również winietek, drzewa życzeń, przygotowaniem księgi gości i innych materiałów, dzięki którym uroczystość ślubna i wesele zyskują wyjątkową oprawę. Pracownicy drukarni dokładają wszelkich starań, by wydruk zaproszeń został zrealizowany na czas, niemniej, aby oszczędzić sobie stresu i robienia wszystkiego na ostatnią chwilę, tego typu zlecenia warto składać w drukarni ze stosownym wyprzedzeniem. Pamiętajmy, iż goście weselni również muszą mieć czas na przygotowanie się do uroczystości.

Realizacja druku na podstawie złożonego projektu

Nie trudno się domyśleć, że wydruk prostej wizytówki zajmie znacznie mniej czasu, niż przygotowanie fotoksiążki na specjalnym podłożu i z uszlachetnieniami. Niektóre materiały nie są dostępne od ręki i drukarnia musi oczekiwać na dostawę wybranego przez klienta papieru drukarskiego, ponadto nie wszystkie uszlachetnienia da się wykonać bezpośrednio po wykonaniu nadruków. Jeśli do tego dojdzie skomplikowana forma graficzna projektu, na finalizację zamówienia przyjdzie trochę poczekać. W przypadku nowoczesnej drukarni cyfrowej, świadczącej wysokiej jakości usługi poligraficzne, i tak będzie to bardzo krótki termin, nie mniej zdecydowanie dłuższy, niż w sytuacji, gdybyśmy przesłali prosty projekt i wybrali dostępne od ręki materiały. Jeszcze inaczej wygląda to wówczas, gdy nie zgłaszamy się do drukarni z projektem, a oczekujemy, że to zatrudnieni w niej graficy przygotują projekt od podstaw. Przygotowanie projektu, konsultowanie go ze zleceniodawcą i wprowadzanie poprawek, to dodatkowy czas, wpływający na tempo realizacji druku.

 

Related Posts