E-biznes, Moja firma

Rozliczenie podatku w UK – do kiedy?

0
Rozliczenie podatku w UK

Każda osoba zatrudniona na terenie Wielkiej Brytanii może skorzystać z prawa do rozliczenia podatku dochodowego. W UK  nie przez wszystkich jest to traktowane jak przykry obowiązek, o czym często słyszymy w Polsce. Dla zatrudnionych w UK jest to raczej przywilej, choć oczywiście brytyjskie prawo podatkowe wymienia sytuacje, w których rozliczenie podatku w UK staje się koniecznością. Ci, których ten obowiązek dotyczy, muszą pamiętać, by poprawnie wypełnione zaznanie złożyć w stosownym terminie. Zbytnie opieszałość może skutkować nałożeniem kary finansowej.

Koniec roku podatkowego w Wielkiej Brytanii

Osoby, które dłuższy czas mieszkają i pozostają w stosunku pracy na terenie Wielkiej Brytanii, z pewnością wiedzą, że rok podatkowy na Wyspach nie pokrywa się z terminami stosowanymi w polskiej rzeczywistości. W Polsce rok podatkowy wynosi dokładnie tyle, co rok kalendarzowy – rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia. Natomiast w Wielkiej Brytanii rok podatkowy rozpoczyna się 6 kwietnia i kończy 5 kwietnia roku następnego. Dopiero po tej dacie możliwe jest złożenie zeznania podatkowego.

Rozliczenie podatku w UK w wyznaczonym terminie

Podatki w UK uznawane są za znacznie mniej dotkliwe dla obywateli, aniżeli podatki w Polsce, niemniej płacić je trzeba, a rozliczenia podatkowe składać do HMRC w wyznaczonych terminach. Ci, którzy nie zdążą sporządzić zeznania terminie,  mogą spodziewać się, że angielski urząd skarbowy nałoży na nich wysoką karę pieniężną o minimalnej wartości 100 GBP (funtów brytyjskich). Oczywiście dotyczy to tych osób, które mają obowiązek rozliczenia podatku w UK.

Ci, którzy nie są zobowiązani do rozliczania się z HMRC, ale chcą skorzystać z takiej możliwości, mogą złożyć dobrowolne zeznanie do pięciu lat wstecz. Pamiętajmy jednak, że warto to zrobić jak najszybciej, by w możliwe najkrótszym terminie uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Kiedy następuje zwrot podatku?

Termin, w jakim podatnik otrzyma zwrot należnego podatku, nie jest ściśle określony przepisami prawa, ale zwykle następuje po upływie 3 – 4 miesięcy od momentu złożenia deklaracji. Czas oczekiwania na zwrot podatku będzie krótszy, jeśli zeznanie podatkowe wpłynie zaraz po zakończeniu roku podatkowego i zgromadzeniu dokumentów niezbędnych do sporządzenia rozliczenia. Do dokumentów tych należą druki P60, P45 lub tzw. Payslipy (rozliczenia wypłaty). Ostatnie rozwiązanie może spowodować, że termin oczekiwania na zwrot podatku nieco się wydłuży, ale jeśli podatnik nie dysponuje drukami P60 i P45, może posiłkować się odcinkami od wypłaty.

Related Posts