Radca prawny – kiedy potrzebujemy porady?

Radca prawny – kiedy potrzebujemy porady?

15 września 2020 Wyłączono przez Mark

Borykając się z problemem natury prawnej, nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie bez pomocy specjalisty w dziedzinie prawa. Oczywiście nie zawsze jest to pomoc polegająca na prowadzeniu ciągnących się latami spraw i udziale w postępowaniach sądowych. Czasem wystarczy, gdy radca prawny udzieli porady ustnej, nakreśli jak w świetle prawa wygląda dana sytuacja, i co, zgodnie z przepisami, można z nią zrobić. Kiedy najczęściej potrzebujemy porady radcy prawnego?

Radca prawny a sprawy rodzinne

Wiele osób robi wszystko, by problemy rodzinne nie ujrzały światła dziennego, nie stały się tematem plotek sąsiadów, znajomych i dalszych krewnych. Niestety nie wszystkie sytuacje da się rozwiązać w gronie rodzinnym, zwłaszcza gdy u jednego z uczestników sporu brakuje dobrej woli. Problemy rodzinne, które narastały miesiącami, a nawet latami, często znajdują swój finał na sali sądowej. Jednak zanim do tego dojdzie, szukamy pomocy u radcy prawnego. Radca prawny zajmuje się rozmaitymi problemami z zakresu prawa rodzinnego. Najczęściej są to sprawy dotyczące rozpadu małżeństwa, a więc separacje, sprawy rozwodowe, sprawy o podział majątku, opiekę nad małoletnimi dziećmi, alimenty. Nie trudno wywnioskować, że dobry radca prawny powinien być osobą nie tylko biegłą w dziedzinie prawa, zdecydowaną i konsekwentną, ale jednocześnie delikatną i empatyczną. Sprawy rozwodowe są często mocno wyczerpujące emocjonalnie, a prawnik powinien być w tym czasie prawdziwym wsparciem dla swojego klienta.

Radca prawny służy pomocą także w sprawach dotyczących ustalenia bądź zaprzeczenia ojcostwa, co z kolei może stać się punktem wyjścia do założenia spraw o opiekę i świadczenia alimentacyjne na dziecko. Sprawy o ustalenie/zaprzeczenie ojcostwa może założyć zarówno matka dziecka, jak i jego ojciec (również domniemany).

Spadki i darowizny

Sprawy spadkowe, jak i te dotyczące darowizn, nie mogą być rozpatrywane w oderwaniu od prawa rodzinnego, bo jednak spadkobiercami najczęściej okazują się najbliższe osoby zmarłego. Oczywiście wiele zależy tutaj od tego, czy mówimy o dziedziczeniu ustawowym i podziale spadku w częściach wskazanych w ustawie, czy też o dziedziczeniu testamentowym. Przedmiotem rozmowy w kancelarii radcy prawnego mogą być również darowizny. Zdarza się, że to osoby w starszym wieku zgłaszają się po poradę, nim zdecydują o podziale i przekazaniu majątku swoim dzieciom. Innym razem radca prawny udziela porad tym osobom, które zostały pominięte przy takim podziale i nie zgadzają się, iż całą darowiznę otrzymał brat lub siostra.

Radca prawny – dochodzenie odszkodowań

W rzeczywistości sprawy o odszkodowania mogą dotyczyć najróżniejszych aspektów życia. Można domagać się odszkodowania z powodu zdarzenia drogowego, w którym ucierpieliśmy, z powodu błędu medycznego, z powodu niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem w miejscu zatrudnienia, jak również z powodu aktów kryminalnych. Radca prawny udzieli niezbędnej pomocy prawnej każdemu, kto chce dochodzić swoich praw. Uprawnienie do dochodzenia odszkodowania przysługuje każdemu, kto został poszkodowany w wyniku zdarzenia spowodowanego z winy innego podmiotu.