Księgowy czy księgowa – która płeć ma lepsze predyspozycje do wykonywania zawodu księgowego?

Księgowy czy księgowa – która płeć ma lepsze predyspozycje do wykonywania zawodu księgowego?

4 września 2020 Wyłączono przez Mark

Zawód księgowego należy zaliczyć do profesji sfeminizowanych, mimo iż w wielu biurach rachunkowych bez trudu skorzystamy z pomocy księgowego płci męskiej. Statystki jednak nie kłamią – na pięć kobiet wykonujących zawód księgowego przypada tylko jeden mężczyzna. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego to przede wszystkim kobiety decydują się na pracę w księgowości? Czy mężczyzna księgowy jest lepszym specjalistą niż kobieta wykonująca ten zawód?

Księgowa – zawód atrakcyjny dla kobiety?

Księgowość wcale nie musi być nudna, choć rzeczywiście większość społeczeństwa ocenia ją jako dobrze płatną, ale niezwykle nużącą profesję. Jesteśmy przekonani, że księgowe całymi dniami zliczają kolejne cyferki i przygotowują dokumenty do stosowanych urzędów. Trudno się z tym nie zgodzić – księgowi rzeczywiście liczą i wypełniają dokumenty, ale dobrzy specjaliści zajmują się również sprawami kadrowymi, przeprowadzają analizy finansowe czy badają ryzyko kolejnych inwestycji planowanych przez ich klientów. Mimo to księgowość wydaje się być profesją mało atrakcyjną dla rządnego przygód mężczyzny.

Kobiety z kolei oceniają księgowość jako zawód ciekawy i bezpieczny, mimo ogromnej odpowiedzialności spoczywającej na barkach specjalisty tej dziedziny. Osoby wykonujące zawód księgowego nie muszą obawiać się problemów ze znalezieniem nowej pracy, co dla kobiety, odpowiedzialnej za ciepło domowego ogniska, ma niebagatelne znaczenie. Praca w księgowości oznacza ciągłość zatrudnienia i stabilne zarobki. Nie wiąże się z koniecznością ciągłych wyjazdów służbowych ani pracy w godzinach nocnych.

Księgowy czy księgowa – precyzja i dbałość o szczegóły

Powiedzieć, że mężczyźni są zbyt niedbali, by móc pracować w księgowości, to zdecydowanie za dużo, jednak prawdą jest, że kobiety zdecydowanie mocniej skupiają uwagę na szczegółach. Z tego powodu chętniej szukają pracy w dziedzinach, w których niezbędna jest precyzja, skrupulatność i dbałość o szczegóły. Ponadto wykazują większą empatię, co sprawia, że chętnej niż mężczyźni podejmują zatrudnienie tam, gdzie liczą się relacje międzyludzkie. Księgowość jest taka dziedziną, gdzie dobre relacje z klientem mają ogromne znaczenie i wpływają na jakość współpracy.

Elastyczność w wyborze kierunku kształcenia i zawodu

Oczywiście to, że kobiety chętniej pracują w księgowości i mają ku temu lepsze predyspozycje, wcale nie oznacza, że księgowy mężczyzna będzie złym specjalistą. Zmiany na rynku pracy wymuszają u kobiet zainteresowanie zawodami uznawanymi dotąd za typowo męskie, a u mężczyzn za typowo kobiece. Wykazujemy coraz większą elastyczność w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Czas definiowania zawodów jako typowo męskie i typowo kobiece mamy dziś za sobą, a doskonałym specjalistą w określonej dziedzinie może być zarówno kobieta, jak i przedstawiciel płci męskiej. Dla przedsiębiorców również nie ma znaczenia, czy obsługą ich firmy zajmie się kobieta czy mężczyzna – ważne by osoba ta należycie wykonywała swoje obowiązki.