Skanery 3D – oferta skanerów na polskim rynku

Skanery 3D – oferta skanerów na polskim rynku

29 sierpnia 2020 Wyłączono przez Mark

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że liderami na światowym rynku technologii cyfrowej są firmy zagraniczne. Tymczasem rodzimi producenci skanerów 3D również przygotowali doskonałą ofertę. W Polsce dostępnych jest wiele dotykowych i bezdotykowych skanerów 3D do rozmaitych zastosowań. Niektóre z nich bez żadnych przeszkód mogą konkurować z urządzeniami produkowanymi zagranicą.

Skanery 3D do użytku profesjonalnego

Skanery 3D trudno nazwać urządzeniami do użytku domowego, choć część z nich rzeczywiście powstała z myślą o użytkownikach nieprofesjonalnych. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z technologią trójwymiarową i stawiają pierwsze kroki w projektowaniu przestrzennym, nie muszą od razu inwestować w zaawansowane urządzenia za grube tysiące.

Skanery 3D do rozwiązań profesjonalnych to urządzenia przeznaczone dla firm, dla których liczy się szybkość i precyzja skanowania; firm, które bez zaawansowanych urządzeń skanujących nie są w stanie prowadzić działalności produkcyjnej. Profesjonalne skanery 3D wykorzystywane są w przemyśle ciężkim, motoryzacyjnym, metalurgii, energetyce, jubilerstwie, medycynie, muzealnictwie, ale również w przemyśle rozrywkowym (gry komputerowe, filmy akcji itp.). Dobrze, jeśli polskie firmy mogą korzystać ze skanerów polskiej produkcji.

Oferta skanerów na polskim rynku – jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Oferta skanerów 3D na polskim rynku jest bardzo bogata, dlatego chcąc dokonać zakupu profesjonalnego urządzenia, należy precyzyjnie określić potrzeby własnej firmy i do nich dopasować rodzaj skanera. Do wyboru są skanery dotykowe i bezdotykowe, skanery stacjonarne i mobilne, skanery wykorzystujące technologię światła strukturalnego i skanery laserowe. Pamiętajmy również, że w zależności od parametrów technologicznych, profesjonalne skanery 3D dostępne są w mocno zróżnicowanych cenach. Ceny na rynku wahają się od kilkunastu do ponad stu tysięcy euro, dlatego firma przymierzająca się do zakupu skanera, najpierw powinna określić, ile pieniędzy z budżetu może na ten cel przeznaczyć. Wówczas krąg poszukiwań możemy zawęzić do urządzeń z danej półki cenowej.

Skanery 3D i ich zastosowania

Oferta skanerów 3D obfituje w urządzenia do różnych zastosowań. Skanery 3D mogą być wykorzystywane do pomiarów jakościowych, inżynierii odwrotnej, architektury, sztuki czy muzealnictwa. Specyfika każdej dziedziny jest inna, zatem czegoś innego wymaga się od urządzeń skanujących. Przykładowo w muzealnictwie, archeologii czy architekturze używa się skanowania z teksturą, podczas gdy w inżynierii odwrotnej tekstura na ogół nie jest potrzebna. Kolor skanowanego obiektu również nie zawsze ma znaczenie.

Przeglądając ofertę skanerów 3D na polskim rynku można zaobserwować, że dostępne są zarówno urządzenia do skanowania małych, jak i dużych obiektów, a także takie, które sprawdzą się do obu zastosowań. Wielkość elementów, jakie planujemy skanować ma znaczenie, gdyż decyduje o ilości pól pomiarowych, jakie powinniśmy dokupić do danego skanera. W przypadku masowej produkcji niewielkich elementów nie ma potrzeby kupowania wszystkich pól pomiarowych.