Projektowanie interfejsów użytkownika

Projektowanie interfejsów użytkownika

18 maja 2020 Wyłączono przez Mark

Testując nowe urządzenie elektroniczne, zwracamy uwagę zarówno na jego wygląd, jak i funkcjonalność. Niebanalne wzornictwo, porządnie wykonana obudowa, szeroki zakres możliwości, wydajność, ale także łatwość obsługi to najważniejsze spośród elementów branych pod uwagę w trakcie przeprowadzania testów. Innowacyjne urządzenie z szerokim zakresem możliwości niekoniecznie zostanie ocenione wysoko, jeśli jego obsługa będzie nastręczać trudności. Dlatego projektowanie interfejsów użytkownika zdecydowanie nie jest dziedziną, którą można traktować po macoszemu.

Graficzny interfejs użytkownika

Sposób prezentacji informacji na wyświetlaczu urządzenia elektronicznego może wywołać pozytywne odczucia, ale może też sprawić, że użytkownik zniechęci się do korzystania z urządzenia. Użytkownik komunikuje się z urządzeniem właśnie za pomocą interfejsu graficznego, a konkretnie przy użyciu elementów wyświetlanych na monitorze w trybie graficznym.

Projektowanie interfejsów

Standardowy interfejs składa się z menu, które wyświetlane jest w ustalonym miejscu ekranu. Menu zawiera polecenia, które w zależności od urządzenia i typu klawiatury, można wybrać przy użyciu myszy, klawiszy lub palca. Na wyświetlaczu widoczne są też różnego rodzaju symbole (ikonki). Wybranie konkretnej ikonki oznacza wydanie polecenia, otwarcie okna, uruchomienie aplikacji itd. Wspomniane okna mogą być niezależnie rozmieszczane i przesuwane, tak, by możliwe było jednoczesne korzystanie z kilku rozwiązań. Projektowanie interfejsów graficznych zakłada również umieszczanie standardowych funkcji dialogowych, takich jak komunikaty o błędach czy  pytania o potwierdzenie wydanego polecenia.

Interakcja z urządzeniem elektronicznym

Nowoczesne technologie pozwalają na interakcję użytkowników z urządzeniami elektronicznymi. Inteligentne rozwiązania sprawiają, że człowiek i sprzęt elektroniczny wzajemnie na siebie oddziałują, prowadzą swego rodzaju dialog. Użytkownik wydaje polecenia, urządzenie na nie reaguje, zadaje pytania, wyświetla komunikaty. Wszystko to odbywa się dzięki graficznym ikonom i wskaźnikom wizualnym.

Projektowanie interfejsów użytkownika

Graficzny interfejs użytkownika (GUI) znajdziemy nie tylko w komputerach, ale też przenośnych urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i smartfony, odtwarzaczach multimedialnych, urządzeniach do gier, urządzeniach biurowych, urządzeniach kontrolnych. W każdym przypadku graficzny interfejs ma zwiększać wydajność i łatwość użytkowania elektroniki. Projektowanie interfejsów zawsze powinno odbywać się z uwzględnieniem przyzwyczajeń i potrzeb użytkowników. Innowacje są potrzebne, ale należy je wprowadzać z umiarem. Przykładowo przeniesienie menu w inne miejsce ekranu nie przyniesie żadnych korzyści, a jedynie zirytuje użytkownika, który chce wykonać daną czynność w możliwe najkrótszym czasie.