Ciekawostki

Jak wybrać odpowiednie schody do domu?

0
schody do domu

Schody to niezwykle ważny element wyposażenia domu, ponieważ to dzięki nim możemy dostać się do pomieszczeń znajdujących się na wyższej kondygnacji budynku, wykorzystać przestrzeń na strychu czy też otworzyć właz dachowy. Typ schodów dobieramy w zależności od tego, jakie będzie przeznaczenie schodów, a także, w jakim pomieszczeniu będą wybudowane/zamontowane. Schody do domu, które znajdują się w holu czy salonie i prowadzą na piętro lub antresolę, z pewnością będą wykorzystywane często, dlatego muszą być solidne i trwałe. Ważne również,  by były wygodne, aby możliwe było nie tylko sprawne wejście na górę, ale też wniesienie sprzętów czy mebli. Schody w pomieszczeniach głównych pełnią również funkcję estetyczną, dlatego nie bez znaczenia jest ich design. Nieco inaczej wygląda to w przypadku schodów ukrytych w ciemnej klatce schodowej, czy składanych schodów strychowych.

Schody do budynków nowych i modernizowanych

Osoby, które dopiero planują budowę domu, mogą zdecydować o tym, w której części budynku i jakie schody się pojawią. Ich wizję może uwzględnić i rozbudować projektant budowlany, który zadba zarówno o stabilność i funkcjonalność budynku, jak i jego estetykę. Jeśli w projekcie pojawią się schody żelbetonowe, muszą powstać już na etapie budowy, ponieważ konieczne będzie oparcie ich konstrukcji na ścianie lub stropie. Żelbetonowe schody do domu to jedna z najczęściej wybieranych obecnie opcji, ponieważ są tanie, powstają niejako przy okazji murowania ścian i można używać ich podczas prowadzenia prac budowlanych na piętrze, co dla ekipy budowlanej stanowi spore ułatwienie.

Innym rozwiązaniem są schody drewniane (gotowe lub na zamówienie), które montuje się po zakończeniu prac budowlanych. Schody z drewna są lekkie i efektowne, świetnie wyglądają zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach, dlatego ich popularność cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Schody drewniane można wymienić przy okazji modernizacji budynku, natomiast w przypadku schodów żelbetonowych zwykle wymieniane jest tylko ich pokrycie (deski, płytki, wykładzina itd.).

Schody do domu – poddasze i strych

Schody strychowe spotykamy właściwie w każdym domu, gdyż to dzięki nim możemy dostać się na nieużytkowe poddasze bądź strych nad poddaszem użytkowym. Obecnie obserwujemy, że wiele osób dąży do adaptacji poddasza do celów mieszkalnych, zwłaszcza, gdy chodzi o budowę domu parterowego. W budynkach piętrowych poddasze użytkowe spotyka się znacznie rzadziej, a pomieszczenia nad stropem drugiego piętra pełnią funkcję graciarni. Przechowuje się tam stare, nieużywane obecnie przedmioty bądź też rzeczy używane sezonowo, sporadycznie. Wejście na okazały strych powinno być komfortowe, tak by możliwe było wniesienie tam nieużywanych sprzętów, pudeł z książkami, a nawet mebli. Dlatego też schody do domu z poddaszem nieużytkowym muszą być stabilne, bezpieczne i dostatecznie szerokie.

Related Posts