Ciekawostki

Produkcja hurtowa pelletu – opał prosto od producenta

0
Pellet - biomasa

Pellet dobrej jakości może powstać wyłącznie z odpowiednio wyselekcjonowanego surowca i tylko wtedy, gdy proces produkcyjny poddawany jest częstym i wnikliwym kontrolom. Dobrze, jeśli produkcja hurtowa pelletu jest dobrze opisana na stronie internetowej producenta, co zwiększa poziom zaufania klientów i zachęca do podejmowania decyzji zakupowej.

Z czego powstaje pellet?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu. Wszystkie wytwarzane są z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. I tak wyróżniamy pellet słomiany, pellet słonecznikowy i najpopularniejszy – pellet drzewny. W przydomowych kotłowniach wykorzystuje się przede wszystkim pellet powstały z surowca drzewnego. Mogą to być różne gatunki drzew, ale największą popularnością cieszy się pellet sosnowy.

Pellet - biomasa

Produkcja hurtowa pelletu drzewnego

Pellet drzewny powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem wiórów i zrębów. Odpady są miażdżone, rozdrabnianie i mieszane tak długo, aż powstanie z nich gładka masa. Aby cały proces przebiegał łatwiej, stosuje się dodatki w postaci pary wodnej, natomiast nie dodaje się żadnych sztucznych substancji ani lepiszczy. Tak powstała masa jest następnie studzona i przeciskana przez specjalną prasę z otworami. W ten sposób powstaje granulat o średnicy 6-8 mm, który następnie podlega procesowi chłodzenia. Gotowy pellet trafia do foliowych worków.

Pellet prosto od producenta

Jeśli chcemy nabyć dobrej jakości pellet w korzystnej cenie, powinniśmy zamówić go bezpośrednio u cieszącego się dobrą opinią producenta. Najlepiej, jeśli producent ten dysponuje własnym surowcem drzewnym, tj. oprócz produkcji pelletu, zajmuje się jeszcze prowadzeniem tartaku albo innych rodzajem przetwórstwa drzewnego, np. produkcją mebli ogrodowych, drewnianych domków dla dzieci czy psich bud. W takiej sytuacji mamy pewność, że producent nie sprowadza surowca z nieznanych źródeł, a sam zajmuje się jego selekcjonowaniem i gromadzeniem. Pamiętajmy, że dobry pellet może powstać wyłącznie z niezanieczyszczonego surowca.

Produkcja hurtowa pelletu – ceny, dostawa

Pellet kupowany prosto od producenta jest zwykle znacznie tańszy, aniżeli paliwo dostępne w lokalnych składach opału. Poza tym, jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę frazę pellet ceny hurtowe, dość szybko przekonamy się, że ostateczna cena za tonę opału może być uzależniona od wielkości zamówienia. Jeśli kupujemy opał na cały sezon grzewczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się wynegocjować niższe ceny, aniżeli w przypadku zakupu pojedynczych worków. To samo dotyczy kosztów dostawy. Zdarza się, że kupując duże ilości opału, nie musimy płacić za transport, bo producent oferuje go w cenie opału. W ten sposób sprzedawcy starają się zachęcać do kupowania pelletu w ilościach hurtowych i nawiązywania długotrwałej współpracy.

Related Posts