Obsługa prawna dla transportu – kompleksowe usługi

Obsługa prawna dla transportu – kompleksowe usługi

24 lipca 2021 Wyłączono przez Mark

Transport i spedycja to branże szczególnie narażone na występowanie różnego rodzaju problemów prawnych. Firmy transportowe zawierają liczne umowy na przewóz towarów, a przy tym zobowiązane są do respektowania przepisów prawa przewozowego. Zatrudniają wielu kierowców, którzy pokonując setki kilometrów, mogą znaleźć się w trudnych sytuacjach, wymagających interwencji specjalisty z dziedziny prawa. Dlatego nie dziwi fakt, że firmy transportowe i spedycyjne nawiązują współpracę z kancelariami adwokackimi i radcowskimi, w których ofercie znajduje się obsługa prawna dla transportu.

Kompleksowa obsługa prawna w branży transportowej

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że pomoc prawna firmom transportowym jest niezbędna. Duże firmy nierzadko zatrudniają prawnika na wyłączność, co oznacza, że zajmuje się on tylko i wyłącznie sprawami danej firmy i jej kierowców. Jednak zdecydowana większość firm trudniących się przewozem towarów, podejmuje współpracę z kancelarią prawną, w której praktyce sektor transportu, spedycji i logistyki jest jednym z najlepiej rozwijających się. Nie ma znaczenia, czy mówimy tu o kancelarii radcowskiej, czy adwokackiej. Istotne jest tylko to, by zapewniona została kompleksowa obsługa prawna dla transportu. Taka usługa dopasowana jest do specyfiki danej firmy, zapewnia jej ochronę i bezpieczeństwo w wielu sytuacjach.

Czym jest prawo przewozowe?

Prawo przewozowe określa zasady przewozu osób i rzeczy, co oznacza, że jego przepisy muszą znać i respektować zarówno firmy przewożące ładunki, jak i przedsiębiorstwa komunikacyjne, zajmujące się przewozem ludzi. Prawo przewozowe znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku odpłatnych przewozów, odbywających się na podstawie umowy, choć nie tylko. Co istotne, chodzi tu o przewozy odbywające się drogą lądową, a nie morską czy lotniczą. Przepisy nie dotyczą przewozów konnych.

Obsługa prawna firm

Rzeczy przyjęte do przewozu muszą trafić we wskazane miejsce w nienaruszonym stanie i na czas. Jeśli firma przewozowa współpracuje z kancelarią prawną, ryzyko zawarcia niekorzystnej umowy będzie mniejsze, a złamanie jej zapisów, np. dostarczenie towaru po terminie albo uszkodzenie towaru, nie doprowadzi firmy do bankructwa.

Obsługa prawna dla transportu – zakres

Kompleksowa obsługa prawna dla firm transportowych i spedycyjnych obejmuje doradztwo z dziedzin prawa przewozowego, które może przyjmować formę ustną lub pisemną. Kancelaria prawna zajmuje się również reprezentowaniem podczas kontroli drogowej odbywającej się w Polsce i państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zdarza się, że podczas takiej kontroli kierowcy nie wiedzą, co mają mówić, bo nie znają języka. Dlatego istotne jest, by kancelaria prawna zapewniała kierowcom możliwość skorzystania z pomocy tłumacza.

Kontrole drogowe to jedno, ale pomoc prawnika może być potrzebna również podczas kontroli organów administracyjnych w przedsiębiorstwie. Dokumenty okazywane podczas takiej kontroli powinny być wcześniej sprawdzane przez prawników. Również oni winni odpowiadać za optymalizację i kontrolę wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy.