Ciekawostki, E-biznes

Nauka języków online – zalety i wady

0
Nauka języków online

Kursy językowe online cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz więcej osób chce się uczyć języków obcych, a szczególnie języka angielskiego, który przydaje się w pracy, w podróży, ale i podczas użytkowania Internetu, np. gdy chcemy przeglądać obcojęzyczne strony, korzystać z modnych na Zachodzie aplikacji czy oferty zagranicznych sklepów internetowych. Niestety nie wszyscy, którzy chcą podszkolić swój angielski lub też nauczyć się go od podstaw, mają czas na zajęcia w formie stacjonarnej. Jeśli szkoła językowa znajduje się w odległej lokalizacji i prowadzi zajęcia przed południem, osoby pracujące niekoniecznie znajdą czas na takie kursy. Doskonałym rozwiązaniem jest natomiast nauka języków online.

Zalety internetowych kursów językowych

Nauka języków online wybierana jest z wielu powodów. Jednym z najistotniejszych jest brak czasu na stacjonarne zajęcia, brak możliwości wpasowania się w grafik szkoły językowej. Tymczasem kurs internetowy realizować można w dowolnym momencie. Jeśli chcemy uczyć się bladym świtem lub późno w nocy, jak najbardziej mamy taką możliwość. Kolejne lekcje odbywamy wtedy, gdy mamy na to czas i ochotę, a przede wszystkim uczymy się we własnym tempie. Jeśli któraś lekcja wymaga powtórzenia, nie gonimy za grupą, a przyswajamy materiał tak długo, aż uznamy, że nie sprawia nam żadnych trudności. Bardzo ważne jest to, że w każdej chwili możemy ponownie posłuchać głosu lektora i sprawdzić, jak poprawnie wypowiadać daną kwestię.

Kolejną zaletą nauki online jest to, że można uczyć się bez wychodzenia z domu. Oznacza to ogromną oszczędność czasu nie tylko ze względu na dojazdy, ale też konieczność przyszykowania się do wyjścia. Tymczasem do nauki w domu możemy przysiąść nawet w piżamie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy nauka języków online obejmuje wirtualne spotkania z lektorem i kilkoma innymi kursantami. Szkoła językowa, które prowadzi kursy językowe online, zwykle stara się, by takie spotkania odbywały się regularnie, jednak nie wszyscy lektorzy wymagają, by kursanci mięli włączone kamerki.

Nauka języków online kosztuje zwykle mniej niż kursy stacjonarne, a to dlatego, że raz przygotowane i zamieszczone w sieci materiały i nagrania mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Tymczasem kursy w formie stacjonarnej prowadzą ludzie, którzy pobierają za swoją pracę wynagrodzenie.

Nauka języków online – wady

Dla niektórych osób wadą kursów internetowych jest to, że kursanci nie mają poczucia przynależności do grupy językowej, nie nawiązują bezpośrednich kontaktów z innymi kursantami. Rzeczywiście dla osób towarzyskich może to być pewna niedogodność, ale są i tacy, którzy najlepiej czują się w domowym zaciszu, a wypowiadanie się na forum wiąże się dla nich z dużym stresem i niepewnością.

Nauka języków online wymaga systematyczności i samozaparcia. Jeśli nie mamy umówionej godziny rozpoczęcia kursu, a lektor nie sprawdza, czego zdołaliśmy się nauczyć, niestety istnieje ryzyko utraty motywacji. Dlatego też kursy językowe online polecane są przede wszystkim tym osobom, które potrafią racjonalnie zarządzać czasem i motywować się do systematycznej nauki.

 

Related Posts