Akcesoria kominiarskie niezbędne na dach

Akcesoria kominiarskie niezbędne na dach

18 kwietnia 2020 Wyłączono przez Mark

Właściciele lub też zarządcy budynków zobligowani są do pilnowania terminów, w jakich powinny odbywać się przeglądy kominiarskie. Oczywiście nie musi to być dokładność co do jednego dnia, nie mniej do przeglądów kominowych powinno się zajrzeć co najmniej raz w roku, a w przypadku niektórych instalacji nawet częściej. Przeglądów komina mogą dokonywać osoby z uprawnieniami, a przy okazji powinni sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej. Jeśli chodzi o czyszczenie komina, zdarza się, że kominiarz odmawia wykonania pracy, jeśli dach jest stromy i dotychczas nie pojawiły się na nim akcesoria kominiarskie.

Dlaczego montaż akcesoriów kominiarskich jest tak ważny?

Nie tylko dlatego, że trudno będzie nam znaleźć kominiarza, który wyjedzie na dach bez zabezpieczeń, a tym samym dotrzymać terminów, w jakich powinny odbyć się przeglądy kominiarskie.

Akcesoria kominiarskie powinniśmy zamontować dla komfortu i bezpieczeństwa swojego oraz innych osób, które od czasu do czasu wchodzą na dach naszego budynku. Mogą to być zarówno kominiarze, firma instalatorska, która dokonuje jakichś ulepszeń w budynku, dekarz, który dokonuje napraw po groźnej wichurze itd. Na dach od czasu do czasu wchodzi też jego właściciel, np. po to, by zajrzeć do komina pomiędzy przeglądami kominiarskimi, zwłaszcza jeśli pojawiły się problemy z rozpalaniem ognia. Niekiedy na dachu chcemy zamontować jakąś antenę bądź też ją wyregulować, albo umieścić zabezpieczenia, które odstraszą brudzące ptactwo. Zdarza się też, że na dach wchodzimy, by go po prostu wyczyścić, usunąć mchy i porosty, oczyścić rynny. Akcesoria kominiarskie umożliwią nam sprawne i bezpieczne poruszanie się po dachu.

Akcesoria kominiarskie usprawniające komunikację dachową

Na rynku dostępnych jest szereg akcesoriów dachowych, odpowiedzialnych m.in. za rozbijanie śniegu czy odstraszanie ptactwa. Natomiast akcesoria dachowe odpowiedzialne za usprawnienie komunikacji dachowej to po prostu ławy i stopnie kominiarskie.

Ławy kominiarskie montuje się blisko komina. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy do wnętrza komina trudno zajrzeć stojąc na połaci dachu, poza tym jest ona mocno pochyła i śliska. W takich warunkach trudno jest dokonać przeglądu komina – jest niebezpiecznie i po prostu niewygodnie. Natomiast dzięki ławom kominiarskim, które montowane są równolegle do fundamentów budynku, kominiarz może stanąć prosto i bez obaw o ześlizgnięcie. Poza tym znajduje się na takiej wysokości, która umożliwia mu swobodne wykonywanie prac wewnątrz komina.

Z kolei stopnie kominiarskie to akcesoria montowane w pewnych odstępach, najczęściej na odcinku od włazu dachowego do komina. Dzięki stopniom kominiarskim można pokonać ten odcinek dużo szybciej i bezpiecznie. Odległości między stopniami powinny wynosić mniej więcej tyle, co długość kroku dorosłej osoby.