Skanery 3D – pomiary trudno mierzalnych obiektów

Skanery 3D – pomiary trudno mierzalnych obiektów

22 kwietnia 2020 Wyłączono przez Mark

Znane i stosowane od lat ręczne techniki pomiarowe, a więc z wykorzystaniem miary czy suwmiarki, nie zawsze zdają egzamin w przypadku obiektów bardzo dużych, bardzo małych, o skomplikowanej strukturze czy nieregularnym kształcie. W związku z tym zachodzi potrzeba stosowania nowoczesnych metod pomiarowych, a jedną z nich jest skanowanie 3D. Profesjonalne skanery 3D świetnie radzą sobie z wymiarowaniem obiektów trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami.

Jakie obiekty trudno zmierzyć tradycyjnymi metodami?

Okazałe obiekty budowlane

Przede wszystkim będą to obiekty budowlane, ale nie proste budynki o gładkich ścianach, a np. stare kamienice z bogato zdobionymi gzymsami, kościoły i pałace, pomniki itd. Nawet jeśli część z nich da się zmierzyć przy użyciu miary, to jest to zajęcie karkołomne, a z pewnością niezwykle czasochłonne, poza tym nie daje gwarancji, że otrzymane wymiary rzeczywiście odzwierciedlają stan rzeczywisty.

Części maszyn i urządzeń o nieregularnej budowie

Tradycyjnymi metodami trudno mierzy się również części maszyn i urządzeń, gdyż wiele z nich ma nieregularną budowę, liczne otwory i wypustki. Skanery 3D doskonale poradzą sobie również z tą sytuacją, zresztą obecnie powszechnie wykorzystuje się je w branży motoryzacyjnej, lotniczej, metalurgii czy energetyce.

Wyroby biżuteryjne

Do obiektów trudno mierzalnych zaliczyć należy również biżuterię, zwłaszcza biżuterię starą, wykonywaną ręcznie i bogato zdobioną. Tak małych elementów nie da się zmierzyć zwykłą miarą, a bez dokładnych pomiarów, trudno wykonać kopię czy choćby sporządzić opis eksponatu muzealnego. Należy również zaznaczyć, że ze starą biżuterią, ale i innymi delikatnymi przedmiotami trzeba się obchodzić ostrożnie, dlatego najlepiej skanować je bezdotykowo. Nieinwazyjne wymiarowanie obiektów zapewniają nowoczesne skanery 3D.

Skanery 3D a przedmioty wykonane ze szkła, gumy i tworzyw sztucznych

Część osób obawia się, że skaner nie poradzi sobie z wymiarowaniem obiektów przezroczystych, wykonanych ze szkła lub tworzywa sztucznego, zwłaszcza jeśli dodatkowo przeszklona powierzchnia połyskuje. Tymczasem profesjonalne urządzenie bez problemu radzi sobie z taką sytuacją. Skanuje także obiekty gumowe, które zmieniają kształt w zależności od tego, jak zostaną ustawione. W takiej sytuacji trzeba jednak wykonać nieco więcej skanów, bo tylko dzięki temu zgromadzimy dokładne informacje o przedmiocie, który różnie zachowuje się w różnych sytuacjach.