Darmowe porady prawne – jak to działa?

Darmowe porady prawne – jak to działa?

21 kwietnia 2021 Wyłączono przez Mark

W całym kraju powstało ponad 1500 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Do skorzystania z nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji zachęca portal rządowy gov.pl, informując że jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mają długi komornicze, problemy mieszkaniowe czy pracownicze. Co trzeba zrobić, by móc uzyskać darmowe porady prawne?

Jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?

Najpierw należy zadzwonić pod specjalny numer telefonu udostępniony w każdym starostwie. W każdym powiecie działają co najmniej dwa punkty świadczące darmowe porady prawne, można wybrać ten, którego lokalizacja bardziej nam odpowiada. Nie obowiązuje rejonizacja. Informacji na temat działania poszczególnych punktów udziela starostwo, urząd gminy, urząd miasta, a także strony internetowe o darmowym poradnictwie prawnym.

Od ilości zgłoszeń telefonicznych zależy, w jakim terminie porada prawna zostanie udzielona. Pomoc udzielana jest według kolejności zgłoszeń (tylko szczególnie ważne powody uprawniają do skorzystania z usługi poza kolejnością).

Darmowe porady prawne – dla kogo?

Chociaż specjalny numer telefonu, pod którym zgłaszamy chęć skorzystania z porady, jest dostępny dla każdego, to nie każdy może zapisać się na konsultację z prawnikiem. Aby otrzymać darmową pomoc prawną, należy złożyć w punkcie oświadczenie o braku możliwość poniesienia kosztów pomocy odpłatnej.

Ponadto darmowe porady prawne przysługują osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniały innych osób w ciągu ostatniego roku. Należy przy tym zauważyć, że osoby samozatrudnione otrzymują pomoc de minimis (szczególna kategoria wsparcia udzielanego przez państwo – ze względu na swą małą wartość nie powoduje zakłócenia konkurencji w wymiarze unijnym).

Nieodpłatne poradnictwo prawne

Za pomoc udzieloną w punkcie darmowych porad prawnych nie wnosi się żadnych opłat. Radca prawny lub adwokat świadczy usługi całkowicie bezpłatnie (system nieodpłatnego poradnictwa jest finansowany przez państwo). Może zaproponować konkretne działania, jakie należy podjąć w sytuacji, w jakiej znalazł się klient. Wskaże spoczywające na nim obowiązki, ale i przysługujące mu prawa. Nie tylko udzieli informacji, ale i pomoże sporządzić stosowne pismo – zawiadomienie, pozew, pismo o zwolnienie z kosztów sądowych i wiele innych.

Oprócz darmowych porad prawnych obywatele mogą skorzystać z nieodpłatnej mediacji, przy czym należy pamiętać, że usługa nie obejmuje mediacji prowadzonych ze skierowania sądu oraz spraw,
w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.