Ciekawostki

Balustrady na schody – czy ich montaż jest konieczny?

0
Balustrady na schody

Producenci schodów wewnętrznych prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań, które będą w stanie zadowolić gusta nawet najbardziej wymagających klientów. W ofercie wielu sklepów możemy spotkać schody, które można montować z balustradą lub bez niej. Dotyczy to zwłaszcza bardzo nowoczesnych, minimalistycznych produktów o surowym wyglądzie. Ale czy usunięcie balustrady na pewno jest dobrym pomysłem?

Balustrada na schody a prawo budowlane

Wydawać by się mogło, że to, jakie schody i jakie balustrady zamontujemy we własnym domu, jest naszą prywatną sprawą, w którą nikt nie ma prawa ingerować. To prawda, aczkolwiek istnieją przepisy, które jasno precyzują, w jakich sytuacjach balustrada przy schodach znaleźć się musi i jakie warunki powinna wówczas spełniać. Okazuje się, że schody służące do pokonania wysokości przekraczającej pół metra, muszą być wyposażone w balustrady lub inne zabezpieczenia (barierki na schody) od strony przedniej otwartej. Warunek ten uważa się za spełniony także wtedy, gdy mowa o schodach o wysokości przekraczającej pół metra, ale niższych niż jeden metr, które są obustronnie szersze w stosunku do drzwi lub przejścia, do którego prowadzą o co najmniej pół metra. Wówczas balustrady nie są konieczne.

Przepisy mówią również, że balustrady przy schodach nie mogą mieć ostro zakończonych krawędzi. Ich konstrukcja powinna umożliwiać przeniesienie sił poziomych i zapewniać ochronę przed wypadnięciem osób. Jeśli balustrady zostały wyposażone w szklane elementy, musi to być szkło o wysokiej odporności, tłukące się na małe, nieostre elementy.

Jaką funkcję pełnią balustrady?

Balustrady na schody pełnią jednocześnie kilka funkcji. Przede wszystkim stanowią barierę boczną
i uniemożliwiają wypadnięcie z boku schodów, ale w pewnym stopniu zapobiegają również upadkom na schodach, ponieważ tracąc równowagę, można się na nich wesprzeć. Balustrady ułatwiają pokonywanie wysokości, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych, schorowanych, jak i małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić po schodach. Oczywiście poza tym wszystkim balustrady pełnią funkcję dekoracyjną. Mogą być proste lub fikuśne, oszczędne w formie lub bogato zdobione, wykonane z jednego materiału bądź połączenia kilku różnych surowców.

Balustrady – z czego wykonać?

Balustrady wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu. Balustrady drewniane spotykamy przy schodach drewnianych, niektórych modelach schodów modułowych, a także w przypadku schodów żelbetonowych obłożonych drewnem. Natomiast balustrady metalowe zazwyczaj spotykamy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze schodami żelbetonowymi obłożonymi płytkami lub kamieniem, a także w przypadku schodów wyposażonych w metalową konstrukcję. Balustrady metalowe mogą być malowane proszkowo na wybrany kolor z palety RAL, ale nierzadko wykonuje się je ze stali kwasoodpornej. Zdarza się, ze pomiędzy metalowymi słupkami umieszcza się szkło o podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

Related Posts