E-biznes, Moja firma

Kto rozlicza PIT? Sposoby rozliczania podatku

0
Kto rozlicza PIT

Systematyczne płacenie podatków nie zwalania z obowiązku sporządzania rocznego rozliczenia. W wielu przypadkach jest to jedynie podsumowanie minionego roku, ale zdarza się, że rozliczenie wykazuje konieczność uiszczenia brakującej kwoty podatku albo pozwala na pozyskanie zwrotu kwoty nadpłaconej. Jak sporządzić takie rozliczenie? Kto rozlicza PIT i czy zawsze podatnik musi osobiście złożyć deklarację podatkową?

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową?

Deklarację PIT za miniony rok podatkowy należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia roku następnego. Oznacza to, że ci podatnicy, którzy dotąd nie złożyli deklaracji za 2020 rok, mogą to zrobić jeszcze do końca kwietnia. Po tym terminie muszą się liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Większość podatników nie ma problemu z dochowaniem terminu, ponieważ rozliczenia składa co roku i doskonale pamięta, w jakim terminie należy przygotować deklarację podatkową. Zresztą od kilku lat pamiętać o niczym nie musi, bo Urząd Skarbowy sam rozlicza podatników z podatku dochodowego. Gotowe deklaracje pojawiły się na stronie rządowej (portal Twój e-PIT) 15 lutego.
I tu pojawia się odpowiedź na pytanie o to, kto rozlicza PIT i jaki są sposoby rozliczania podatku. Otóż rozliczenie PIT sporządza fiskus. Podatnik powinien do niego zajrzeć i je zaakceptować, ale jeśli tego nie zrobi, 30 kwietnia rozliczenie zostanie zaakceptowane automatycznie.

Korzystne rozliczenie podatkowe

Opisany sposób rozliczania podatku ma wiele zalet i stanowi dla podatników ogromne ułatwienie. Jednakże należy pamiętać, że w systemie mogą nie pojawić się przysługujące ulgi, ani inne elementy, które umożliwiałyby korzystne rozliczenie podatkowe. Nie od dziś wiadomo, że w przypadku małżonków niekiedy korzystniej wychodzi wspólne rozliczenie, zwłaszcza gdy ich przychody znacznie się różnią i należą do różnych progów podatkowych. W takiej sytuacji lepiej przekazać do Urzędu Skarbowego nowe rozliczenie.

Kto rozlicza PIT? Pomoc biura rachunkowego

Jeśli deklaracja przygotowana przez Urząd Skarbowy nie jest dla podatnika satysfakcjonująca, może sporządzić kolejną, najlepiej korzystając przy tym z pomocy biura rachunkowego. Oczywiście przygotowaniem deklaracji PIT można zająć się samodzielnie, tym bardziej że powstało wiele programów służących do tego celu. Gotowe rozliczenie w wersji papierowej można dostarczyć do skarbówki osobiście albo wysłać pocztą. Coraz więcej osób decyduje się jednak na przesłanie deklaracji w wersji dokumentu elektronicznego, wykorzystując do tego skrzynkę ePUAP.

W sytuacji, gdy podatnik nie czuje się na siłach, by samodzielnie sporządzić deklarację, powinien skorzystać z pomocy specjalisty. Kto rozlicza PIT? Oczywiście księgowi. Biuro rachunkowe nie tylko bezbłędnie sporządzi rozliczenie, ale zrobi to w formie najkorzystniejszej dla podatnika. Księgowi podpowiedzą, jakie ulgi można i warto uwzględnić w zeznaniu podatkowym.
W przypadku współpracy z biurem rachunkowym podatnik ponosi bardzo niewielkie ryzyko popełnienia błędu.

Related Posts