Moja firma

Czym zajmuje się agencja celna?

0
agencja celna

Agencja celna słusznie kojarzy się z opłatami celnymi pobieranymi przy okazji przewozu towarów przez granice państw. Jeśli chodzi o państwa należące do Wspólnoty Europejskiej, formalności celne dokonywane są przy okazji przekraczania granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Agencja celna nie jest organem kontrolnym, a prywatną firmą, pomagającą przewoźnikom w przygotowaniu do odpraw celnych.

Agencja celna nie jest instytucją państwową

Instytucją państwową, a dokładniej organem administracji publicznej podlegającym Ministerstwu Finansów w Polsce, była do 2017 roku Izba celna. Od 1 marca 2017 roku zastąpił ją urząd celno-skarbowy. W urzędzie celno-skarbowym można dokonywać formalności przewidzianych przepisami celnymi. Natomiast agencja celna nie jest instytucją państwową, nie ma kompetencji zbliżonych do urzędów celno-skarbowych. Jedynie pośredniczy pomiędzy podmiotami gospodarczymi (najczęściej przewoźnikami), a organami administracji skarbowej w sprawach związanych z importem i eksportem towarów. W Wielkiej Brytanii wygląda to bardzo podobnie.

Działalność agencji celnej

Agencja celna świadczy działalność usługową. W imieniu klienta i za stosowną opłatą przygotowuje dokumenty niezbędne do pokonania granic celnych. Firmy z branży TSL prowadzą stałą współpracę z agencjami celnymi, zwłaszcza jeśli zasadniczą część ich działalności stanowi transport międzynarodowy.

Działalność agencji celnych możliwa jest od 1991 roku, zatem agencje celne funkcjonują na rynku od trzydziestu lat. W tym czasie zakres świadczonych przez nie usług znacząco się poszerzył, choć może się wydawać, że agent celny w krajach europejskich, których granice nie są jednocześnie granicami zewnętrznymi Unii, nie ma zbyt wielu obowiązków. Rzeczywiście najwięcej zleceń przyjmują agencje celne znajdujące się w pobliżu granic Wspólnoty. Na pełnych obrotach pracują też agenci celni w Wielkiej Brytanii, która po brexicie stała się dla Unii Państwem trzecim. Odprawy celne na granicy pomiędzy Unią a Wielką Brytanią stały się codziennością.

Czym zajmuje się agencja celna?

Agencja celna jest pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorcami zaangażowanymi w transport międzynarodowy, a urzędem celno-skarbowym. Co to oznacza w praktyce? Za co odpowiadają agenci celni?

Agencja celna przygotowuje dokumenty potrzebne do odprawy importowej i eksportowej. Przygotowuje również deklaracje podatków akcyzowych, oblicza kwoty należności przywozowych i wywozowych oraz dokonuje zgłoszeń celnych. W ofercie agencji celnej znajduje się również pomoc wypełnieniu deklaracji INSTRASTAT dotyczących ewidencji obrotów oraz weryfikacja druków znaków CE. Agenci działający na terenie Unii przygotowują wnioski rozpatrywane przez organy celno-skarbowe i pośredniczą zarówno w handlu wewnątrzwspólnotowym, jak i międzynarodowym. Agencja celna pomaga firmom przewozowym, aby dokonywały obrotu towarowego w prawidłowy i zgodny z przepisami prawa sposób.

 

Related Posts