E-biznes

Terminale mobilne w magazynie

0
Terminale mobilne w magazynie

Zarządzanie procesami magazynowymi jest znacznie łatwiejsze, jeżeli odbywa się przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń, które umożliwiają kontrolowanie przepływu poszczególnych towarów. W magazynach i centrach dystrybucji wykorzystuje się rozmaite urządzenia do przesyłania danych i automatycznej identyfikacji produktów, w tym terminale mobilne. Te niewielkie komputery przenośne mogą w znacznym stopniu przyczynić się do usprawnienia pracy magazynu.

System informatyczny z odpowiednimi urządzeniami

Terminale nie są oczywiście jedynym sprzętem informatycznym wykorzystywanym w magazynach. Wszystko zaczyna się od wdrożenia systemu do zarządzania magazynem. Komputery stacjonarne, terminale mobilne, czytniki kodów kreskowych – działanie wszystkich tych urządzeń uzależnione jest od jednego nadrzędnego oprogramowania do zarządzania procesami magazynowymi. Oprogramowanie każdego pojedynczego urządzenia powinno być kompatybilne z systemem nadrzędnym.

Na rynku dostępne są systemy magazynowe dla przedsiębiorstw różnego kalibru. Nawet niewielki magazyn warto wyposażyć w elastyczne oprogramowanie, które poprawi jakość i czas realizacji procesów magazynowych. Nie musi to być skomplikowany system tworzony na zamówienie konkretnej firmy. W przypadku małych i średnich firm często wystarczy rozwinięcie programu ERP magazynowo-księgowego o funkcje pozwalające na zarządzanie magazynem. Takie rozwiązanie pozwala m.in. na pracę mobilną wewnątrz magazynu (z wykorzystaniem przenośnego terminala).

Duże magazyny powinny zainwestować w system WMS, który można wyposażyć w szereg funkcjonalności niezbędnych do sprawnego zarządzania skomplikowanymi procesami magazynowanymi w konkretnej firmie. Wdrożenie takiego systemu często wiąże się z koniecznością przebudowy magazynu i innych elementów w firmie, co oznacza, że również oprogramowanie na terminale kodów kreskowych jest inne, aniżeli w przypadku mniejszych magazynów.

Terminale mobilne dla niewielkich magazynów oraz magazynów wysokiego składowania

O tym, jak wybrać terminal mobilny do danego magazynu oraz w jaki sposób urządzenie to wpłynie na usprawnienie procesów magazynowych, informują firmy zajmujące się opracowywaniem systemów magazynowych i dystrybucją terminali kodów kreskowych (zobacz 4labels). W niewielkich magazynach, w których nie występują trudne warunki przemysłowe, sprawdzą się kompaktowe urządzenia o średniej odporności na uszkodzenia. Warto jednak zaznaczyć, że jakość zamieszczonych w niuch skanerów kodów kreskowych nie odbiega od jakości spotykanej w urządzeniach typowo przemysłowych.

Magazyny wysokiego składowania lepiej wyposażyć w bardziej zaawansowane rozwiązania, które zniosą ciągłą pracę w trudnych warunkach, a ich wielogodzinna obsługa nie będzie dla pracownika uciążliwa. Ponadto urządzenia o przeznaczeniu przemysłowym posiadają bardzo wydajne procesory, dzięki którym możliwe jest przetwarzanie w krótkim czasie ogromnej ilości informacji.

Related Posts