Ciekawostki

Schody spiralne w mieszkaniu dwupoziomowym

0
Schody spiralne

Możliwość zamieszkiwania w okazałym, dwupoziomowym apartamencie to marzenie wielu osób. Dziś coraz częściej udaje się je spełnić, bo dwupoziomowe mieszkania są jednym z trendów obowiązujących w nowoczesnym budownictwie. Znalezienie mieszkania, w którym da się zamontować schody, zbudować antresolę i rozgraniczyć część dzienną od sypialnianej jest dziś znacznie łatwiejsze niż kilkanaście lat temu. Jeśli chodzi o schody, w mieszkaniach dwupoziomowych najlepiej sprawdzają się proste schody modułowe oraz schody spiralne.

Schody jako jeden z podstawowych elementów mieszkania dwupoziomowego

Mieszkania dwupoziomowe to wiele możliwości aranżacyjnych. Jednym z najważniejszych elementów aranżacji takich mieszkań są schody, których nie skrywa się w ciemniej klatce schodowej, a eksponuje bezpośrednio w salonie. Schody powinny być zatem dopasowane do stylistyki całego mieszkania, a jednocześnie wyróżniać się na tyle mocno, by dodać wnętrzu charakteru. W mieszkaniach dwupoziomowych schody zazwyczaj prowadzą do antresoli, gdzie znajduje się sypialniana część mieszkania, a nierzadko również spokojne miejsce do pracy. Im częściej będziemy korzystać z pomieszczeń na górze, im więcej razy przemierzać odległość w górę i w dół, tym schody powinny być wygodniejsze.

Schody spiralne dla mieszkań dwupoziomowych

Schody spiralne należy budować tam, gdzie mogą być należycie wyeksponowane, ponieważ jedną z największych zalet schodów kręconych jest atrakcyjny wygląd. W mieszkaniu dwupoziomowym, gdzie schody nie są zasłonięte żadną ścianką czy wysokim meblem, konstrukcja na planie koła wygląda niezwykle efektownie.

Schody spiralne mogą być wykonane z różnych materiałów, ale największą popularnością cieszą się schody wyposażone w metalową konstrukcję i balustradę oraz drewniane stopnie. Metalowa konstrukcja zapewnia stabilność i bezpieczeństwo, jest przy tym niezwykle trwała i łatwa w montażu, natomiast drewniane stopnie wyglądają elegancko, a dodatkowo sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Spore znacznie ma również fakt, że po schodach prowadzących na antresolę nierzadko stąpa się bosą stopą. W przeciwieństwie do metalowej powierzchni, schody drewniane nie są zimne i nieprzyjemne w dotyku.

Schody spiralne a wymiary pomieszczenia

Schody na planie koła nie zajmują wiele miejsca, dlatego można je montować zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i mniejszych wnętrzach. Istotne jest, jaką średnicę mają schody kręcone i jak wygląda ich konstrukcja. W tej chwili modne są schody w stylu minimalistycznym – z lekką konstrukcją, prostą balustradą, bez podstopnic. Takie schody spiralne wyglądają nowocześnie i stylowo, jednocześnie umożliwiając swobodną cyrkulację powietrza i obserwację tego, co znajduje się bezpośrednio za nimi. Dlatego dobrze sprawdzają się nawet tam, gdzie metraż salonu nie jest zbyt duży. Pamiętajmy, że mieszkania dwupoziomowe, które zazwyczaj są dość przestronne, mogą powstać również w wyniku remontu wysokiego mieszkania jednopoziomowego. Wówczas salon nie zawsze jest na tyle duży, by można było pokusić się o schody wsparte na masywnej konstrukcji.

Related Posts