Rozliczenia roczne w UK – jak odzyskać podatek?
9 marca 2021Jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich jest płacenie podatków, a świadczeniem na rzecz państwa, które wzbudza największe emocje wśród podatników, jest podatek dochodowy. Podatnicy pozyskujący dochody z określonych źródeł, zobowiązani są do składania rozliczeń podatkowych, z których wynika, czy w ciągu roku odprowadzili odpowiednią ilość podatku, czy może powinni coś dopłacić. Spora część osób liczy jednak na to, że rozliczenia roczne pozwolą im odzyskać podatek.
Systemy podatkowe państw europejskich
Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej posiada własny system podatkowy, choć funkcjonowanie większości z nich odbywa się na podobnych zasadach. Różnice dotyczą sposobu składania rozliczeń, ale i tego, kto i w jakim terminie musi się rozliczyć. W różnych państwach różne są progi podatkowe i różna wysokość kwoty wolnej od podatku. Poza tym nie wszędzie rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Ciekawym przykładem jest tutaj Wielka Brytania, w które rok podatkowy trwa od/do 5 kwietnia. Oczywiście Wielka Brytania w tej chwili nie jest już członkiem Wspólnoty Europejskiej, ale nadal z UE wiążą ją bliskie stosunki.
Rozliczenia roczne w UK
Skoro rok podatkowy w Wielkiej Brytanii kończy się na początku kwietnia, oczywistym jest, że Brytyjczycy składają rozliczenia roczne nie do 30 kwietnia, jak ma to miejsce w Polsce, a w późniejszych terminach. Oczywiście mogą to zrobić natychmiast po zakończeniu roku podatkowego, ale nie ma takiego obowiązku. W przypadku standardowego zatrudnienia, rozliczenia podatku można dokonać w dowolnej chwili w ciągu czterech lat od zakończenia roku podatkowego. Cała procedura trwa zwykle 2-4 miesiące, po czym podatnik powinien otrzymać pieniądze.
Jak odzyskać podatek w Wielkiej Brytanii?
W Wielkiej Brytanii możliwe są różne formy zatrudnienia i prowadzenia działalności, co sprawia, że rozliczenia roczne nie zawsze wyglądają tak samo. Jednak procedura odzyskiwania podatku ma wiele punktów wspólnych dla wszystkich podatników. Przede wszystkim należy pamiętać, że aby wykazać nadpłatę podatku i ubiegać się o jej zwrot, należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Są to formularze P45 (otrzymywane na koniec okresu zatrudnienia) i formularze P60. Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikami stosowny formularz, ale jeśli z jakichś powodów podatnik nie posiada takiego dokumentu, może wnioskować o zwrot podatku na podstawie payslipów. W tym przypadku pomocne będzie oświadczenie pracodawcy, ale nawet ono nie przyspieszy procesu odzyskiwania podatku, który bez formularzy P45 lub P60 trwa zwykle dłużej.
Chcąc złożyć rozliczenie i odzyskać podatek, warto skorzystać z pomocy biura księgowego. Dzięki pracy wykwalifikowanych księgowych klienci odzyskują podatek nawet przy najbardziej skomplikowanych sytuacjach zatrudnienia. O pomoc do polskiego biura księgowego powinni zwrócić się zwłaszcza ci, którzy często zmieniają pracę, dzieląc swój czas pomiędzy Polskę i Wielką Brytanię.