Jakie drewno do kominka wybrać?

Jakie drewno do kominka wybrać?

17 września 2023 Wyłączono przez Mark

Kominek to zarazem funkcjonalne urządzenie grzewcze i efektowna dekoracja salonu. Aby jednak dobrze spełniał zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną, musi być dostosowany do potrzeb domowników. Istotna jest zarówno moc i sprawność urządzenia, jak i typ wkładu kominkowego oraz rozmiar i styl obudowy. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepiej dobrany kominek może przysporzyć problemów, jeśli trafi do niego drewno złej jakości.

Gdzie można nabyć drewno kominkowe?

Drewno do kominka można nabyć na wiele sposobów. Najprostszą opcją jest zakup drewna prosto od firmy, która zajmuje się przygotowywaniem takiego opału. Drewno można nabyć także od leśnictwa, zamówić w większym markecie budowlanym, na składzie opału, a nawet na tartaku. Drewno opałowe oferują również prywatni sprzedawcy. Niestety niektóre z tych rozwiązań mogą być ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie potrafimy rozpoznać gatunku drewna po jego kolorze czy usłojeniu. A przecież nie każde drewno nadaje się do palenia w kominku.

Oczywiście drewno kominkowe można przygotować we własnym zakresie, stosując się do zaleceń, jakie przekazał producent wkładów kominkowych. Zalecenia dotyczą przede wszystkim gatunku drewna oraz tego, jak długo powinno być sezonowane, zanim trafi do kominka.

Drewno do komika – najlepsze gatunki

W kominku należy palić drewnem wysokokalorycznym, czyli takim, które ma wysoką wartość energetyczną i w procesie spalania oddaje duże ilości ciepła. Drewno wysokokaloryczne spala się równo i długo, co oznacza, że jego zużycie jest niższe, aniżeli w przypadku gatunków mniej kalorycznych.

Wysoką kalorycznością wyróżniają się niektóre gatunki drzew liściastych. Nowoczesne kominki nie powinny być zasilane drewnem drzew iglastych, które ma dużo żywicy. Spalanie żywicy powoduje kopcenie, charakterystyczne strzelanie i powstawanie większych ilości sadzy. Inwestując w nowoczesne wkłady kominkowe i dostosowując wygląd kominka do wyposażenia salonu, nie chcemy, by urządzenie wydzielało brzydkie zapachy, dymiło, nieustannie miało brudną szybę. Dlatego decydując się na budowę kominka, musimy postawić na zakup drewna drzew liściastych. Najlepsze będą takie gatunki, jak grab, dąb, buk czy jesion. Do palenia w kominku nadaje się także drewno drzew owocowych, np. gruszy albo śliwy.

Zdrowe drewno kominkowe

Drewno przeznaczone do spalania w kominku, czyli urządzeniu zazwyczaj usytuowanym w salonie, powinno być czyste i zdrowe. O ile w kotłowni możemy zgromadzić opał o mniej estetycznym wyglądzie, drewno składowane w salonie powinno wyglądać schludnie. Nie powinno być zbyt stare, skruszałe, pokryte pleśnią. Powinno być też wolne od farb, lakierów, impregnatów i innych substancji chemicznych.

Bardzo ważną kwestią jest wilgotność drewna kominkowego, która powinna utrzymywać się na niskim poziomie. Aby tak się stało, drewno musi być sezonowane przez co najmniej rok. Najlepiej, jeśli w tym czasie znajduje się w przewiewnym miejscu, a jednocześnie jest chronione przed działaniem deszczu.