Dlaczego warto zainwestować w automatyzację kontroli jakości?

Dlaczego warto zainwestować w automatyzację kontroli jakości?

24 września 2023 Wyłączono przez Mark

Zakłady przemysłowe w Polsce coraz chętniej stawiają na innowacyjne rozwiązania z dziedziny automatyki. Dotyczy to zwłaszcza dużych firm, które otwierają w kraju kolejne zakłady i wyposażają je w najnowsze urządzenia i systemy. Szczególnie duży nacisk kładą na automatyzację kontroli jakości.

Automatyzacja ułatwia pracę i pozwala na obniżenie kosztów produkcji

Urządzenia odpowiedzialne na automatyzację kontroli jakości być może nie należą do najtańszych, ale inwestycja w nowoczesne systemy zdecydowanie się opłaca. Automatyzacja ułatwia funkcjonowanie firm, dzięki niej procesy produkcyjne zachodzą szybciej, są wolne od błędów ludzkich i mniej kosztowne. Stawiając na automatyzację kontroli jakości, rezygnujemy z zatrudniania wielu pracowników i zakupu kolejnych urządzeń ręcznych. Bezdotykowa kontrola jakości odbywa się sprawniej, wygodniej i przede wszystkim pozwala na perfekcyjne badanie przedmiotów na każdym etapie produkcji. Oczywiście najważniejsza jest jakość produktu końcowego, ale kontrola jakości powinna być przeprowadzana ustawicznie, co umożliwia wyłapywanie ewentualnych błędów na wczesnym etapie produkcji i zapobiega ponoszeniu zbędnych kosztów.

Kontrola jakości w przemyśle a skanowanie 3D

Kontrola jakości to zasadniczy element procesów produkcyjnych. Element, który musi być stale dostosowywany do zmieniających się przepisów i oczekiwań rynku. Produkty złej jakości nie powinny trafiać do sprzedaży, bo niszczą wizerunek firmy, poza tym przekroczenie dopuszczalnych norm może wiązać się z nałożeniem na firmę kary finansowej.

Kontrola jakości może przebiegać w różny sposób. Wiele zależy od rodzaju wytwarzanych produktów. Inaczej kontroluje się jakość produktów spożywczych, kosmetyków, a inaczej przedmiotów użytkowych, zabawek i części maszyn. Jeśli chodzi o przedmioty, w przypadku których bardzo ważny jest kształt i wymiary, kontrolę jakości można przeprowadzać za pomocą urządzeń skanujących. Kontrola jakości skanerem 3D jest szybka i niezwykle dokładna.

Skanowanie 3D podstawą każdej linii produkcyjnej?

Byłoby idealnie, gdyby każda linia produkcyjna została wyposażona w najnowsze urządzenia kontrolujące. Niestety do tego etapu jeszcze nie doszliśmy, ale wydaje się, że niewiele trzeba, by rzeczywiście taki efekt osiągnąć. Nowoczesne, choć nie koniecznie najnowsze urządzenia kontrolujące, rzeczywiście stanowią istotny element wyposażenia średnich i dużych zakładów produkcyjnych. Szczególnie ważną rolę odgrywają tam skanery 3D.

Systemy kontroli wizyjnej wyposażone w skanery 3D sprawdzają poprawność takich cech, jak wymiary, kształt, właściwości powierzchni, a nierzadko również kolor i poprawność montażu. Krótko mówiąc – porównują parametry rzeczywiste z wzorcowymi, podanymi w dokumentacji CAD. Skanery 3D błyskawicznie wyłapują odchylenia od wymiarów zdefiniowanych i defekty na powierzchni przedmiotów. Informacja szybko trafia do odpowiedzialnych pracowników. Jeśli błędy się powtórzyły się kilkukrotnie, jest to sygnał dla pracowników, że któryś z etapów procesu produkcji powinien zostać skorygowany.