Jak wyznaczyć i zrealizować cele językowe?

Jak wyznaczyć i zrealizować cele językowe?

21 lipca 2020 Wyłączono przez Mark

Każda podejmowana przez nas aktywność powinna być wykonywana w jakimś celu. Podobnie jest z nauką języków obcych. Nie wystarczy powiedzieć, że naszym celem jest przyswojenie obcej gramatyki i słownictwa, bo to pojęcie zbyt ogólne. Cele językowe powinny być ściśle określone, a przy tym możliwe do zrealizowania. Jest to istotny element strategii nauki języków.

Jakie mogą być cele językowe?

Jeśli nie mamy sprecyzowanego celu, w jakim podejmujemy się nauki nowego języka, trudno mówić o wysokim poziomie motywacji, trudno też o efektywność nauczania. Wyznaczenie celu jest konieczne po to, byśmy w dalszej kolejności określili, w jaki sposób możemy go osiągnąć, jaką drogą podążać, by zrealizować pierwotne założenia. Jeśli cel jest niejasny lub zbyt ogólnikowy, trudno wyznaczyć prowadzącą do niego drogę. W efekcie uczymy się bez żadnego planu i nigdy nie wiemy, na jakim etapie nauki się znajdujemy, czy niebawem możemy porzucić lekcje języka angielskiego, czy też naszą znajomość obcego systemu językowego wciąż powinniśmy określać jako podstawową.

Cele językowe mogą być bardzo różne, najważniejsze jednak, by uświadomić sobie, co naprawdę chcemy osiągnąć, uczęszczając na lekcje języka angielskiego. Wyznaczając cele językowe, zastanówmy się, co rzeczywiście przyniesie nam korzyści, np. pozwoli na podjęcie nowej pracy, zdanie ważnego egzaminu czy też zrealizowanie marzenia o zagranicznej podróży. Ważne jest również, by uświadomić sobie, w jakim czasie będziemy w stanie zrealizować dany cel. Mało prawdopodobne, by udało nam się zdać egzamin językowy po dwóch miesiącach sporadycznej nauki.

Cele językowe a motywacja do nauki

Cele językowe powinny być określone w czasie, mierzalne i realistyczne, przez co cały czas będziemy mieć je przed oczami, a motywacja do nauki utrzyma się na wysokim poziomie. Uczęszczając na kursy języka angielskiego, nigdy nie należy zapominać o wyznaczonych celach. To właśnie do nich dobieramy metody nauczania, jak i sposoby na kontrolowanie postępów.

Cele językowe mogą być krótko- i długoterminowe. O wysoką motywację łatwiej w przypadku celów krótkoterminowych. Takim celem może być np. udział w ważnej, zbliżającej się wielkimi krokami uroczystości i wygłoszenie przemówienia w języku angielskim. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wyznaczyć sobie jeden cel długoterminowy, ale realizować go metodą małych kroczków, po drodze osiągając cele krótkoterminowe. Dzięki temu utrzymamy wysoką motywację do nauki.

Sukces w nauce języków obcych

Dla jednego sukcesem będzie możliwość rozumienia zagranicznej mowy i używania podstawowych angielskich słówek podczas pobytów w hotelach i restauracjach. Dla kogoś innego sukcesem będzie poznanie słów i zwrotów często używanych w jego branży, niezbędnych do uzyskania awansu w firmie. Jeśli wiemy, jaki cel, jaki sukces chcemy osiągnąć, ucząc się języków obcych, możemy opracować skuteczną strategię działania. Świadoma i wytrwała praca z pewnością przyczyni się do realizacji celów językowych. Osiągając je, nie tylko odniesiemy korzyści, jakie wynikają z dobrej znajomości języka angielskiego, ale poczujemy satysfakcję z podejmowanych działań i własnej wytrwałości.