Jak rozliczyć pit?

Jak rozliczyć pit?

10 marca 2015 Wyłączono przez Mark

Jak co roku przychodzi ten termin koniec kwietnia , w którym musimy rozliczyć podatek . Termin ten dotyczy podatników wypełniających formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Po wypełnieniu deklaracji możemy ją złożyć osobiście lub za pomocą poczty czy też systemem e – deklaracje.
W dzisiejszych czasach Polacy często rozliczają się wspólnie z małżonkiem. W tym wypadku dwoje podatników wypełnia jedno zeznanie. Warunkiem jest by byli mieszkańcami Polski i posiadającymi wspólność majątkową.

Zasady odliczania ulg dla dzieci
Przy posiadaniu jednego dziecka jest to 1112 złotych rocznie, jeśli małżonkowie nie przekraczają rocznego dochodu 112 tysięcy złotych. Tak samo możemy tyle odliczyć przy drugim dziecku. Jeśli mówimy o trzecim dziecku to już kwota ponad 2 tysięcy, a na kolejne wynosi ponad 2700 złotych. Ulga na dzieci jest odliczana od podatku , nie od dochodu.

Gdy mówimy o 1 % zastanawiamy się na jaką fundację możemy przeznaczyć. Na rynku jest ogromna ilość takich instytucji gdzie warto wybrać świadomie, którą chcemy wesprzeć, warto zacząć od zastanowienia się, jakie sprawy są nam bliskie i jaki rodzaj działalności chcielibyśmy promować. Wybierając organizację najlepiej sprawdzić w swojej okolicy – jak działa taka instytucja i jakie ma atuty, czy działa aktywnie. Jeśli mowa o organizacjach lokalnych to one otrzymują niewielkie kwoty z jednego procentu – a ich działalność nieraz ma wielkie znaczenie społeczne. Wspierając inicjatywy lokalne poprawiamy swoje otoczenie. Z roku na rok wzrasta liczba podatników przekazująca jeden procent podatku na cele społeczne. Najczęściej podatnicy przekazują odsetek należności tym organizacjom, które prowadzą konta pomocowe osób chorych i niepełnosprawnych oraz wspierając organizacje dobroczynne. Pełny wykaz ponad 7 tysięcy organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej .

Rozliczanie pit przez internet
Rozliczenie podatku dochodowego przez Internet jest bardzo łatwą formą. Naszą deklaracje możemy wysłać drogą elektroniczną na stronie (podatki przez internet), unikamy w tym momencie kolejek w urzędach skarbowych i pocztowych i mamy pewność, że nasza deklaracja została wypełniona poprawnie. Rozliczenie takie możemy zrobić w każdej chwili bez wychodzenia z domu. Warunkiem jedynym jest to by posiadać komputer z dostępem do internetu i wgrane odpowiednie wtyczki umożliwiające dokonanie takiego rozliczenia. Na stronie Portal Podatkowy możemy znaleźć formularze, które są niezbędne do wypełnienia. Podczas wpisywania danych system poprowadzi nas, wskazując ewentualne błędy, a także przeliczy za nas część merytoryczną zeznania, czyli poprawnie wyliczy podatek od uzyskanego dochodu. Gdy wpiszemy poprawnie dane do formularza następuje etap wysyłki elektronicznej .System będzie pytał o dane identyfikacyjne oraz kwotę przychodu za poprzedni rok. Ostatnim już krokiem jest numer, który się nadaje na podstawie formularza, który wypełniliśmy .Taki numer należy zapisać sobie i go zachować. Taki numer poświadcza, że dokonaliśmy rozliczenia w formie elektronicznej.

Rozliczenie dochodu z pracy za granicą
Jeśli się pracuje za granicą i wynagrodzenie jest wypłacane przez zagranicznego pracodawcę to w Polsce ten podatek nie wystąpi

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
W większości krajów europejskich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zobowiązują do zapłaty podatku jedynie w kraju, w którym dochody zostały osiągnięte.
Zeznania w naszym kraju nie musi składać np. osoba pracująca w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Jednak pod pewnymi warunkami, Dochody z pracy w Niemczech, wypłacone przez tamtejszego pracodawcę, co do zasady będą podlegały opodatkowaniu za granicą. To oznacza, że w Polsce będą one zwolnione z opodatkowania. Zatem jeżeli pracujący z Niemczech w ciągu roku nie uzyskał innych dochodów, np. z umowy o pracę w Polsce, to nie będzie zobowiązany do składania zeznania podatkowego u nas i rozliczania się z dochodów niemieckich Obowiązek rozliczenia się z dochodów niemieckich powstanie, jeżeli taka osoba miała inne dochody w Polsce, lub chce skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wtedy musimy te dochody wykazać w zeznaniu podatkowym.