Jak przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady.

Jak przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady.

23 stycznia 2016 Wyłączono przez Mark

Rozmowa kwalifikacyjna to stresujące przeżycie nie tylko dla potencjalnego pracownika, ale i dla osoby rekrutującej, zwłaszcza gdy przeprowadza ją po raz pierwszy w życiu. Osoby niedoświadczone w tej materii powinny poznać podstawowe zasady przeprowadzania takiej rozmowy. Zebraliśmy je poniżej, więc zapraszamy do dalszej lektury artykułu.

  • Dobrze przygotuj się do rozmowy. Jeżeli umówisz się z daną osobą na spotkanie, to koniecznie zapoznaj się z jej CV. Możesz również przygotować sobie ogólny schemat rozmowy – najlepiej zrobić to w punktach.
  • Postaraj się o stworzeniem miłej atmosfery i uprzejmość, ale w granicach rozsądku. Pamiętaj również o tym, aby zwracać się z należytym szacunkiem do osoby siedzącej naprzeciwko. Zadbaj o odpowiedni strój, formę wypowiedzi i maniery. Aby przełamać pierwsze lody, możesz rozpocząć rozmowę od wypowiedzi na neutralny temat np. spytać o podróż itp. Kultura osobista nakazuje również podziękowanie za przybycie na rozmowę na początku i na końcu spotkania.
  • Przedstaw siebie i firmę. Na początku rozmowy warto w kilku zdaniach opisać działalność firmy oraz stanowisko, o które ubiega się aplikant. To także dobry moment na to, by wypytać go, co wie o naszej firmie i dlaczego zgłasza swoją kandydaturę.
  • Pozbądź się uprzedzeń. Spora część właścicieli firm, jeszcze zanim spotka się z potencjalnym pracownikiem, wyrabia sobie o nim zdanie, które w większości przypadków nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dotyczy to zarówno mocnych, jak i słabych stron kandydata. Dlatego też należy się ich wyzbyć i postawić na otwartość oraz pełen obiektywizm. Dołóż wszelkich starań, aby nie wyciągać pochopnych wniosków i pozwolić wykazać się rozmówcy.
  • Bądź uprzejmy, ale asertywny. Nie dopuść do tego, aby to aplikant przejął kontrolę nad rozmową. Zachowuj się uprzejmie, ale stanowczo kieruj rozmową i staraj się zrobić wszystko, aby kandydatowi nie udało się uniknąć niewygodnych odpowiedzi. Jeżeli sytuacja tego wymaga, to postaraj się ponownie wrócić do powziętego wcześniej tematu i nakierować na niego rozmówcę. O tym, jak nauczyć się asertywności poczytacie tutaj: emocje.pro.
  • Skoncentruj się na kwalifikacjach i kompetencjach. Nie wypytuj potencjalnego pracownika o plany na przyszłość i życie prywatne. Zweryfikuj jego umiejętności i dowiedz się, czy rzeczywiście są one poparte doświadczeniem, które zostało wyszczególnione w CV. W tym celu zadawaj doprecyzowane pytania i unikaj ogólników.
  • Staraj się zadawać jak najwięcej pytań otwartych, które zmuszą kandydata to myślenia i szerszego wypowiedzenia się na dany temat. Pomoże Ci to zweryfikować jego wiedzę na dany temat i pogląd na ważne dla Ciebie i Twojej firmy kwestie.
  • Zawsze precyzuj swoje oczekiwania i poinformuj o nich otwarcie potencjalnego pracownika. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i pomoże zaoszczędzić czas.
  • Daj kandydatowi czas na wypowiedzenie się w danej kwestii. Nie popędzaj go i pozwól zadać pytania, które rozwieją jego wątpliwości i umożliwią mu zdobycie większej ilości istotnych dla niego informacji.