Co to jest reverse engineering? Skanowanie 3D
18 lipca 2020Zastosowania technologii 3D i wykorzystujących ją urządzeń są bardzo szerokie. Skanery 3D pomocne są m.in. wtedy, gdy zachodzi potrzeba dokonania analizy gotowego oprogramowania lub urządzenia. Dzięki takiej analizie można uzyskać odpowiedź na pytanie, jak przebiegał proces tworzenia obiektu i co decyduje o tym, że produkt działa w określony sposób. Skanowanie 3D w celu dokonania wspomnianej analizy jest jednym z etapów procesu zwanego inżynierią odwrotną lub inżynierią wsteczną (ang. reverse engineering).
Inżynieria wsteczna – zastosowania
Reverse engineering wykorzystuje się na szeroką skalę zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w laboratoriach naukowych, jak i w branży IT. Analiza oprogramowania lub urządzenia dostarcza informacji o jego budowie i funkcjonowaniu, a wiedza ta może posłużyć do wykonania zamiennika dla produktu czy sporządzenia brakującej dokumentacji technicznej.
Reverse engineering a oprogramowania komputerowe
Jeśli chodzi o inżynierię odwrotną oprogramowania, zazwyczaj służy do odzyskiwania kodu źródłowego, analizy wirusów komputerowych i złośliwego oprogramowania, a także zaszyfrowanych protokołów komunikacji sieciowej czy analizy struktur i danych skompilowanych aplikacji. Metodą tą można odszyfrować pliki aplikacji, dokonać analizy porzuconego oprogramowania i jego algorytmów czy zmodyfikować aplikację bez dostępu do kodów źródłowych.
Reverse engineering a obiekty fizyczne
Reverse engineering obiektów istniejących w rzeczywistości nie jest tym samym, co inżynieria odwrotna oprogramowania. Obiekty rzeczywiste mają określone wymiary, kształt i strukturę, co oznacza, że ważne jest nie tylko ich działanie, ale i to, co na zewnątrz. Do zbadania struktur zewnętrznych obiektów fizycznych służy skanowanie 3D. Skanowanie z użyciem nowoczesnych urządzeń metrologicznych, czyli skanerów 3D, pozwala na utworzenie trójwymiarowych modeli dla obiektów rzeczywistych. W dalszej kolejności modele te mogą być wykorzystane do produkcji zamienników czy kopii obiektów muzealnych.
Skanowanie 3D a proces odtwarzania produktu
Skanowanie 3D pozwala na wykonywanie modeli 3D rzeczywistych obiektów o dowolnych gabarytach. To sprawia, że może być stosowane w inżynierii wstecznej zarówno niewielkich przedmiotów, jak i okazałych budowli. Wykorzystując skanowanie 3D – pliki uzyskane po obróbce skanów, można utworzyć kopię eksponatu muzealnego, makietę miasta, część do starego, nieprodukowanego już dzisiaj pojazdu.
Reverse engineering ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba powielania konstrukcji już istniejącego obiektu. Najczęściej są to branże typowo techniczne (przemysł motoryzacyjny, maszynowy, lotniczy, stoczniowy, metalurgia czy elektryka), ale nie tylko. Inżynieria wsteczna wykorzystywana jest również w jubilerstwie. Ponadto coraz większe uznanie zdobywa w branży medycznej, zwłaszcza w odniesieniu do wszelkiego rodzaju protez.