Jak długo trwa skanowanie 3D?

Jak długo trwa skanowanie 3D?

22 listopada 2023 Wyłączono przez Mark

Skanowanie 3D to nowoczesna technologia, która umożliwiła optymalizację procesów produkcyjnych w branży motoryzacyjnej, metalurgii, lotnictwie i wielu innych gałęziach przemysłu, które opierają się na produkcji wysokojakościowych komponentów do rozmaitych maszyn i urządzeń. Skanowanie 3D wykorzystywane jest także w branży rozrywkowej, w muzealnictwie, archeologii, budownictwie i medycynie. Wszystko dzięki zaawansowanym urządzeniom metrologicznym, które umożliwiają błyskawiczne i niezwykle precyzyjne wymiarowanie obiektów i przenoszenie ich do wirtualnej rzeczywistości.

Na czym polega proces skanowania 3D?

Podczas skanowania 3D badana jest geometria obiektu istniejącego w rzeczywistości. To prawda, że wiele przedmiotów da się zmierzyć za pomocą tradycyjnych urządzeń pomiarowych, takich jak miara, kątomierz czy suwmiarka, ale dotyczy to raczej przedmiotów niewielkich, lub co najwyżej średniej wielości, zbudowanych z prostych elementów o regularnym kształcie. Jeśli obiekt ma skomplikowaną budowę, jest bardzo mały (np. element biżuterii), albo bardzo duży (np. jaskinia, budynek), dokładne zbadanie jego kształtu za pomocą tradycyjnych urządzeń nie będzie możliwe.

Skanery 3D działają zupełnie inaczej niż miarka czy suwmiarka. Są to urządzenia zaawansowane technologicznie, zbierające dane o obiekcie na odległość (skanery bezdotykowe). Skanery 3D wykorzystują technologię laserową bądź technologię światła strukturalnego. Kierują w stronę obiektu wiązkę światła i badają kąty odbicia. Głowica skanująca zbiera dane – na ich podstawie powstaje model trójwymiarowy obiektu rzeczywistego. Oczywiście model ten można edytować, wykorzystać do stworzenia dokumentacji technicznej i prezentacji multimedialnej, porównać z modelem wzorcowym (przeprowadzić kontrolę jakości), wydrukować na drukarce 3D itd.

Ile czasu zajmuje skanowanie 3D obiektu?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa skanowanie 3D. Wiele zależy od tego, jaki obiekt skanujemy, w jakich warunkach i za pomocą jakiego urządzenia. Z pewnością skanowanie wnętrza jaskini zajmie znacznie więcej czasu, aniżeli skanowanie części motoryzacyjnej. Inaczej wygląda praca w terenie, a inaczej w siedzibie firmy klienta, jeszcze inaczej w laboratorium pomiarowym firmy realizującej usługę skanowania 3D. Pewne jest natomiast to, że profesjonalne skanery 3D zbierają pomiary bardzo szybko, niezależnie od tego, w jakich warunkach pracują. Zaawansowane urządzenie do użytku profesjonalnego może pracować zarówno w trudnych warunkach przemysłowych, np. na halach produkcyjnych, gdzie występuje znaczne zapylenie, jak i w trudnych warunkach zewnętrznych, np. w czasie zachmurzenia i padającej mżawki.

W profesjonalnych skanerach 3D zastosowano bardzo szybkie kamery i precyzyjne czujniki. Wszystko to pozwala na minimalizację czasu skanowania nawet do jednej sekundy. W tym czasie badana jest nie tylko podstawowa geometria obiektu, ale i mikrouszkodzenia powierzchni. To bardzo istotne zwłaszcza w kontroli jakości. Także inżynieria odwrotna wymaga, by wymiarowanie obiektów było szybkie i precyzyjne, inaczej nowe powstałe zamienniki mogą nie spełniać dobrze swojej funkcji.