Gdzie stosuje się inżynierię odwrotną z wykorzystaniem skanerów 3D?

Gdzie stosuje się inżynierię odwrotną z wykorzystaniem skanerów 3D?

11 grudnia 2023 Wyłączono przez Mark

Inżynieria odwrotna to proces pozwalający na dokładne zbadanie obiektu rzeczywistego i wyodrębnienie jego cech projektowych. Na podstawie zebranych danych można odtworzyć obiekt, stworzyć zamiennik nieprodukowanego już elementu albo udoskonaloną kopię. Inżynieria wsteczna nie bez powodu jest nazywana projektowaniem odwrotnym. Rzeczywiście proces przygotowywania produkcji prowadzony jest od końca, nie zaczynamy od nowego pomysłu, a od obiektu fizycznego, który ktoś już kiedyś wymyślił i wyprodukował.

Inżynieria odwrotna a klasyczny proces projektowania

Nowe produkty na rynku nie zawsze są czyimś nowatorskim pomysłem. To prawda, że klasyczny proces projektowania zaczyna się od pomysłu, który z biegiem czasu zostaje udoskonalony, rozwinięty i pozwala na produkcję prototypów, ale nowe produkty to często efekt zapożyczania pomysłów od konkurencji bądź wariacje na temat własnych produktów, które trafiły do sprzedaży wcześniej. Oczywiście fakt wykorzystywania starych pomysłów i tworzenia kopii nie jest niczym odkrywczym, bo ludzkość robi to od pokoleń. Tyle tylko, że obecnie możemy korzystać z narzędzi, dzięki którym proces inżynierii odwrotnej przebiega bardzo szybko, dużo łatwiej zdobywamy informacje na temat rzeczywistych obiektów i dużo sprawniej przygotowujemy dla nich zamienniki. Dziś inżynierię wsteczną należy traktować jako proces zaawansowany technologicznie i wykorzystywany na szeroką skalę nie tylko w przemyśle, branży automotive, ale również w muzealnictwie, archeologii, medycynie i protetyce.

Inżynieria odwrotna z wykorzystaniem skanera 3D

Aby produkcja zamienników była możliwa, konieczne jest dokładne zbadanie budowy i funkcjonalności obiektu rzeczywistego. W tym celu wykorzystuje się różne narzędzia pomiarowe. Oczywiście narzędzia ręczne, takie jak miara czy suwmiarka bywają pomocne, ale największą rolę w procesie inżynierii wstecznej odgrywają skanery 3D. Właściwie każda firma, która oferuje profesjonalne skanowanie 3D, realizuje usługi z zakresu inżynierii wstecznej. Inżynieria odwrotna z wykorzystaniem skanera 3D jest szybka, precyzyjna i niewymagająca dużych nakładów pracy. Dzięki profesjonalnym skanerom 3D proces wymiarowania obiektu realizowany jest błyskawicznie, jednocześnie zapewniając bardzo wysoką precyzję pomiarów. Ważne również, że obiekty można skanować w różnych warunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Pomiary mogą być wykonywane zarówno w głośnej hali produkcyjnej, jak i w sterylnym laboratorium.

Profesjonalne skanowanie 3D a inżynieria wsteczna

Dzięki profesjonalnym skanerom zbieranie danych o rzeczywistych obiektach jest proste i szybkie. A co najważniejsze – precyzyjne dane od razu łączone są w całość i dostarczają konkretnych informacji. To, jak prezentuje się obiekt w trójwymiarze, od razu widzimy na monitorze komputera. Powstały model 3D oczywiście można dowolnie modyfikować, udoskonalać, przetwarzać. Można go wykorzystać w opracowywanej dokumentacji technicznej, w multimediach, wydrukować na drukarce 3D albo przygotować do produkcji z wykorzystaniem maszyn CNC.