Własna działalność gospodarcza – formalności

Własna działalność gospodarcza – formalności

10 marca 2015 Wyłączono przez Mark

Obecnie otwieranie własnej działalności gospodarczej jest dużo łatwiejsze, niż kiedyś, ponieważ nie wymaga wypełniania takiej dużej ilości dokumentów. Formalności zostały znacznie okrojone, co stanowi ogromny plus i już na wstępie nie zniechęca do prowadzenia własnego biznesu. Z tego artykułu dowiesz się, co trzeba załatwić i dokąd się udać.

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wykonać jest wypełnienie formularza CEIDEG-4 (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Można go pobrać z tej strony ceidg.gov.pl i złożyć w formie papierowej w urzędzie gminy/miasta lub zarejestrować się na stronie i wypełnić go w formie online. Druga opcja jest bardzo wygodna, bo pozwala na załatwienie wszystkiego bez wychodzenia z domu, jednak by móc z niej skorzystać potrzebny jest elektroniczny podpis. Informacje, jakie należy podać we wniosku to: dane osobowe, PESEL, NIP, który teraz stanie się firmowym numerem identyfikacji podatkowej, adres zamieszkania i zameldowania oraz serię i numer dowodu osobistego. Ponadto koniecznie trzeba określić rodzaj prowadzonej działalności i adres siedziby firmy. Rodzaj prowadzonej działalności należy opisać za pomocą kodów, które można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, a dokładniej mówiąc pod tym adresem pkd.com. Informacje zawarte we wniosku pracownik urzędu gminy/miasta prześle do innych instytucji, czyli do GUS, ZUS/KRUS, więc Ty już nie musisz tego robić.

Kolejnym krokiem na drodze do własnego biznesu jest wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w celu zgłoszenia kwoty do odprowadzania składek. Masz na to siedem dni, licząc od dnia rozpoczęcia działalności. Osoby, które prowadzą tylko własną działalność muszą wypełnić wniosek ZUS ZUA, natomiast te, które traktują własną firmę, jako dodatkowe źródło dochodów i są już gdzieś indziej zatrudnione muszą złożyć druk ZUS ZZA. Trzeba dodać, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność mogą korzystać przez 24 miesiące z prawa do opłacanie dużo niższych składek ZUS. Na samym końcu należy jeszcze udać się do Urzędu Skarbowego (dotyczy to osób będących płatnikiem VAT), aby złożyć druk VAT-R. To już wszystkie formalności. Jeśli ich dopełnisz, możesz spokojnie prowadzić własną firmę i zarabiać pierwsze pieniądze.