Zatrudnianie pracowników – porady
10 marca 2015Znalezienie rzetelnych pracowników, którzy będą przykładać się do pracy i wykonywać swoje obowiązki służbowe bez żadnych zastrzeżeń nie jest łatwo. Niemniej jednak jest to możliwe, jeśli będzie się przestrzegać kilku zasad. Oto porady, które pomogą Ci zatrudnić odpowiedzialne i odpowiednie osoby oraz właściwie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną.
Jedną z najważniejszych rzeczy, o której musisz pamiętać to odpowiednie przygotowanie się do spotkania i rozmowy. Aby to zrobić, dokładnie zapoznaj się z CV kandydata i sporządź sobie zestaw pytań, które będziesz chciał zadać (listę tych najczęściej zadawanych znajdziesz na stronie poradnik-kariery.monsterpolska.pl). Możesz także opracować schemat rozmowy i wypisać kwestie, które budzą Twoje wątpliwości. Oczywiście nie musisz się ich sztywno trzymać, wystarczy hasłowe wypunktowanie spraw, które zamierzasz omówić. Gdy kandydat zjawi się na rozmowie, zadbaj o odpowiednią atmosferę i postaraj się być profesjonalny. Najważniejsze są: uprzejmość, odpowiedni ubiór, ładne wysławianie się, precyzyjne formułowanie pytań oraz rozładowanie napiętej atmosfery. Staraj się zachowywać naturalnie i obserwować zachowanie potencjalnego pracownika. Rozmowę zacznij od przedstawienia się oraz opisu stanowiska, którego dotyczy rekrutacja. Można również wypytać kandydata o to, co już wie na temat firmy, w której ubiega się o pracę. Bardzo ważne jest to, byś wykazał się obiektywizmem i otwartością. Niczego z góry nie zakładaj i unikaj schematycznego myślenia, może bowiem okazać się, że twoje założenia i osądy w ogóle nie pokrywają się z rzeczywistością. Wykazanie się obiektywizmem nie jest łatwe, jednak z pewnością pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Dokładnie wypytaj kandydata o wszystko, co Cię interesuje i jest związane z pracą na danym stanowisku. Nie zadawaj pytań dotyczących życia prywatnego. Zamiast tego skup się na umiejętnościach, kwalifikacjach, doświadczeniu, posiadanych cechach charakteru, dotychczasowych stanowiskach i miejscach pracy, itp.
Oczywiście, w trakcie rozmowy bądź uprzejmy, ale i asertywny. Nie pozwól, by osoba, która stara się u Ciebie o pracę przejęła kontrolę nad rozmową i unikała odpowiedzi na pewne, niewygodne dla niej, pytania lub odpowiadała na nie wymijająco. Jeśli zauważysz, że coś takiego się dzieje, powinieneś od razu reagować. Nie chodzi o to, by być niemiłym, ale o delikatne zwrócenie uwagi. Pamiętaj również o tym, by zadawać pytania otwarte, na które można udzielić obszerniejszej odpowiedzi, ponieważ dostarczają one większej ilości przydatnych informacji. Zadawaj precyzyjne pytania i otwarcie mów o swoich oczekiwania względem pracownika, którego zamierzasz zatrudnić. Nie poganiaj rozmówcy. Daj mu czas na zastanowienie się nad odpowiedzią i ubranie we właściwe słowa tego, co chce powiedzieć.
Stosując się do powyższych wskazówek z pewnością uda Ci się wzorcowo przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której znajdziesz odpowiednią osobę do objęcia danego stanowiska.