Zastosowanie skanerów 3D w różnych branżach. Od inżynierii po medycynę
17 maja 2024Skanery 3D, jako szybkie i niezwykle precyzyjne urządzenia metrologiczne, znalazły zastosowanie w wielu różnych branżach. Dzięki skanerom proces wymiarowania obiektów przebiega bardzo szybko i pozwala na pozyskanie precyzyjnych informacji na tematach kształtu i rozmiaru dowolnego przedmiotu, budynku, a nawet części ludzkiego ciała.
Do czego wykorzystuje się skanery 3D?
Skanery 3D wykorzystuje się zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej powierzchni. Firmy, które decydują się na zakup skanerów, najczęściej wykorzystują je na halach produkcyjnych, w laboratoriach, narzędziowniach, gabinetach inżynierów. Ale skanery można wykorzystywać również poza siedzibą firmy, np. w miejscu planowanej budowy/na budowie, w muzeach, w jaskiniach, kopalniach, podziemiach budynków, w klinikach i szpitalach, pracowniach protetycznych, pracowniach jubilerskich i wielu innych miejscach, gdzie precyzyjne wymiarowanie obiektów i pozyskiwanie trójwymiarowych modelów jest takie ważne.
Oczywiście nie każde z wymienionych zastosowań wymaga posiadania sprzętu na wyłączność. Skanowanie 3D może być realizowane przez firmę zewnętrzną. Nowoczesne skanery 3D to urządzenia mobilne, które bez trudu można dowieźć we wskazane miejsce. Sam proces skanowania 3D przebiega sprawnie, niezależnie od tego, jak duży obiekt ulega wymiarowaniu.
W jakich branżach znajdują zastosowania skanery 3D?
Branż, w których wykorzystuje się skanery 3D, jest naprawdę wiele. Pierwszą z nich jest inżynieria. Skanery 3D ułatwiają projektowanie 3D, zarówno projektowanie od podstaw, jak i projektowanie odwrotne (inżynierię wsteczną). Dzięki skanerom można zaprojektować coś szybciej, łatwiej przygotować prototyp i sprawdzić jego działanie. Na podstawie skanu zużytego elementu, można też odtworzyć część, jakiej nie sposób nabyć w sklepach. Poza tym dzięki modelowi 3D, inżynierowie mogą przygotować lub odtworzyć dokumentację techniczną.
Skanery 3D znajdują zastosowanie w branży produkcyjnej. Przede wszystkim w procesie kontroli jakości, ale też w narzędziowni. Jeśli chodzi o kontrolę jakości, skanery skanują produkowane komponenty/produkty i ich cyfrowy model porównują z modelem wzorcowym. W ten sposób błyskawicznie wyłapywane są wszelkie odchylenia, co zapobiega dalszym stratom finansowym. Jednocześnie skanery 3D ułatwiają wyposażanie narzędziowni bez konieczności częstego robienia zakupów. Zużytą część maszyny czy urządzenia niejednokrotnie udaje się odtworzyć we własnym zakresie.
Skanery 3D w medycynie
Skanery 3D sprawdzają się w muzealnictwie, archeologii, jubilerstwie, branży rozrywkowej, ale warto podkreślić, że profesjonalne urządzenia mogą skanować również części ludzkiego ciała. Skanowanie człowieka może odbywać się w celach naukowych, albo w celu dokładnego uchwycenia, jak na przestrzeni lat zmieniła się chora kończyna, lub jaki efekt przyniosło leczenie. Skanery 3D w medycynie niezwykle często używane są też w celu dokładnego dopasowania protezy, gorsetu rehabilitacyjnego, wkładek ortopedycznych itd.