Zakładanie spółki w Polsce – obowiązki prawne na 2024 r.
12 listopada 2024Założenie własnej działalności nie jest skomplikowaną procedurą, choć wiele zależy tu od wybranej formy działalności, od branży, czy też metod pozyskiwania dofinansowań. Jednak mimo iż formalności trzeba spełnić, cała procedura nie wymaga aż tak dużego wysiłku, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Dziś firmę można założyć nie wychodząc z domu. Ale czy w przypadku spółek także jest to możliwe? Jak założyć spółkę w Polsce w 2024 roku?
Jakiego rodzaju spółkę można założyć w Polsce?
Przedsiębiorcy w naszym kraju mogą prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o różne rodzaje spółek. Najpopularniejsze z nich to spółka cywilna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa. Niektóre spółki nazywamy osobowymi, inne kapitałowymi. Do osobowych zalicza się spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną. Z kolei wśród spółek kapitałowych wyróżniamy spółkę akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz tzw. prostą spółkę akcyjną. Spółki cywilne stanowią osobną kategorię i przez wielu przedsiębiorców uważane są za jedną z najprostszych form prowadzenia działalności. Spółki cywilne nie są regulowane przepisami prawa handlowego, a prawa cywilnego.
Jak założyć spółkę w 2024 roku?
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie typu spółki. Możliwości jest wiele, a każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Istotne, by tych pierwszych było jak najwięcej. Jeśli przyszły przedsiębiorca nie wie, jaką spółkę powinien założyć, wskazane jest, by skonsultował się z kancelarią prawną oferującą pomoc przy zakładaniu spółek.
Aby założyć spółkę, należy spełnić podstawowe formalności. Jeśli chodzi o spółkę cywilną, mogą ją utworzyć co najmniej dwie osoby (cywilne lub prawne). Nie jest konieczne wniesienie kapitału zakładowego, ale umowa spółki musi być zawarta w formie pisemnej. Każdy ze wspólników musi być zarejestrowany w CEIDG. W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie pełnej księgowości (do określonego pułapu).
Pomoc przy zakładaniu spółek cywilnych może być potrzebna, ale nie musi. Wszystko zależy od podejścia przedsiębiorcy, jego wiedzy i chęci. Natomiast w przypadku spółek innego typu pomoc, a następnie obsługa prawna spółek jest wskazana. Szczególnie chętnie korzystają z niej osoby zakładające spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. to najpopularniejszy w Polsce model spółki.
Pomoc przy zakładaniu spółek – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółkę z o.o. może założyć każdy podmiot prawa cywilnego. Aby doszło do powstania spółki konieczne jest zawarcie umowy spółki, wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, powołanie zarządu, ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, a także dokonanie wpisu do KRS. Obsługa prawna spółek zaczyna się już w momencie sporządzania umowy. Dokument musi zawierać wiele szczegółowych informacji, w tym nazwę spółki i jej siedzibę, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, informację o liczbie udziałów, ich wartości nominalnej oraz o tym, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział i wiele innych.