E-biznes

Zagrożenia internetowe związane z prowadzeniem biznesu online

0
Stop spam

Nawet będąc zwykłym szarym użytkownikiem internetu korzystanie z tego narzędzia wiąże się z wieloma zagrożeniami, takimi jak:

  • Spam – czyli np. niechciane maila jest to najmniej niebezpieczne ale i najbardziej powszechne zagrożenie, chociaż jego ignorowanie może wiązać się z późniejszymi poważniejszymi konsekwencjami.
  • Kradzież informacji osobistych – korzystając z internetu możemy stać się celem złodziei specjalizujących się w wykradaniu naszych osobistych danych, czasami są to informacje takie jak nasze imię i nazwisko czy numer telefonu sprzedawane różnym firmą w celu prowadzenia kampanii kierowanych. Może się jednak zdarzyć ,że ktoś ukradnie nam nasze dane wraz z danymi do konta bankowego tutaj cele takiej osoby nie  pozostawiają chyba wątpliwości.
  • Wirusy – na pewno słyszałeś o tak zwanych wirusach, można się nimi zarazić na wiele sposobów ale najbardziej zagrożeni jesteśmy surfując po niezaufanych domenach lub ignorując spam w którym ukryte mogą być takie wirusy. Jest wiele rodzajów wirusów mniej lub bardziej szkodliwych natomiast każdy z nich ma jedną wspólną cechę, jego celem jest stwarzanie zagrożenia dla zwykłych użytkowników internetu.

Wypisane przeze mnie wyżej zagrożenia są najbardziej popularnymi ale nie jedynymi, jednak w tym krótkim artykule nie będę skupiał się na reszcie takich internetowych zagrożeń. Przechodząc dalej, jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie swojego biznesu w internecie staniesz się celem wymienionych wyżej zagrożeń. Jako internetowy biznesmen stajesz się łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju e-szumowin. Dlatego jeżeli zaczynasz swoją przygodę z biznesem online warto zastanowić się jak zminimalizować zagrożenia internetowe. Pierwszym i najprostszym krokiem jest wymyślenie trudnego i długiego hasła, warto je też zmieniać przynajmniej raz w miesiącu. W drugiej kolejności warto zainwestować w porządnego antywirusa i zainstalować go na komputerze na którym zwykle pracujesz. Następnym krokiem minimalizującym ryzyko jest korzystanie z komputera tylko w celach służbowych, nie warto ryzykować wchodząc na niezaufane domeny. Pamiętaj że prowadząc np. sklep internetowy nie ryzykujesz tylko swoim bezpieczeństwem ale również danymi swoich klientów dlatego powinieneś być odpowiedzialny. Jeżeli będziesz stosował się do powyższych wskazówek żadne internetowe zagrożenia nie będą dla ciebie przeszkodą.

Powodzenia 🙂

Related Posts