Wyposażenie dachu – ochrona przeciwśniegowa
5 stycznia 2021Planując budowę domu, w pierwszej kolejności skupiamy się na ogólnym zarysie budynku, rozmieszczeniu ścian, kształcie dachu, ilości okien czy usytuowaniu schodów. Szczegóły omawiane są w dalszej kolejności, a temat akcesoriów dachowych nierzadko zostaje całkowicie pominięty. Tymczasem montaż niektórych z nich może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania budynku,
np. wtedy, gdy zachodzi potrzeba wykonania przeglądu kominiarskiego, albo mamy do czynienia
z gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi. Do przydatnych akcesoriów dachowych należy zaliczyć również śniegołapy czy płotki przeciwśniegowe. Ochrona przeciwśniegowa jest szczególnie ważna w miejscach, gdzie prawdopodobieństwo występowania intensywnych opadów śniegu jest największe.
Dlaczego warto zainwestować w ochronę przeciwśniegową?
Systemy ochrony przeciwśnieżnej montowane są na dachach budynków ze względów bezpieczeństwa. Taki system może składać się z różnych elementów, począwszy od rozbijaczy śniegu, poprzez płotki przeciwśniegowe, skończywszy na śniegołapach. Nie ma konieczności montowania każdego z tych elementów, zwykle wystarczy montaż akcesoriów jednego typu.
Ochrona przeciwśniegowa to nic innego jak system, który zapobiega nagłemu osuwaniu się śniegu. Chodzi przede wszystkim o taką sytuację, gdy na dachu nagromadzą się znaczne ilości białego puchu, który w ciągu dnia zaczyna się rozmarzać, a nocą ponownie twardnieje. W ten sposób powstaje ciężka i twarda połać, która nagle osuwając się z dachu, może wyrządzić wiele szkód. Taki śnieg może uszkodzić rynny, parapety, a nawet elewację. Może zniszczyć rośliny posadzone w pobliżu budynku i elementy ogrodzenia, a także zaparkowane blisko ścian pojazdy. Ciężki śnieg stanowi również poważne zagrożenie dla mieszkańców budynku, jak i osób przechodzących obok niego, zwłaszcza gdy budynek znajduje się bezpośrednio przy chodniku. Ochrona dachu i tego co znajduje się bezpośrednio pod nim możliwa jest właśnie dzięki śniegołapom i płotkom przeciwśniegowym.
Ochrona przeciwśniegowa – jaki system wybrać?
Wiele zależy od tego, z jakim dachem mamy do czynienia i gdzie znajduje się budynek. O ochronę przeciwśniegową z pewnością muszą zadbać mieszkańcy regionów najmocniej narażonych na intensywne opady śniegu i niskie temperatury. Nie trudno się domyśleć, że dotyczy to przede wszystkim mieszkańców południowej i północno-wschodniej Polski.
Nie bez znaczenia jest też wysokość budynku, wielkość dachu, jego kształt i stopień nachylenia. Jeśli budynek jest wysoki, a dach stromy, ryzyko że spadający śnieg z dużą siłą uderzy w przedmioty znajdujące się na dole, gwałtownie wzrasta. Aby tak się nie stało, śnieg utrzymywany jest na dachu za pomocą płotków przeciwśniegowych lub śniegołapów rurowych. Oczywiście to nie jest tak, że w żaden sposób nie przedostaje się na dół. Płotki i śniegołapy nie są konstrukcjami szczelnymi. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do tego, by cały śnieg jednocześnie zsunął się na dół. Dzieje się to stopniowo, w miarę jak ubita masa zaczyna topnieć i się rozpadać. Dodatkowo spadający śnieg może zostać rozbity za pomocą tzw. rozbijaczy.