W jakich przypadkach można zwolnić pracownika dyscyplinarnie?
13 października 2022Zwolnienie dyscyplinarne, potocznie nazywane dyscyplinarką, oznacza zwolnienie z pracy w trybie natychmiastowym, a więc bez wcześniejszego wypowiedzenia. Konsekwencje takiego zwolnienia są poważne i mogą rzutować na dalszą ścieżkę zawodową pracownika. Informacja o dyscyplinarce jest na zawsze wpisana do historii zatrudnienia. Oczywiście żaden pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika dyscyplinarnie bez wyraźnego powodu. W jakich sytuacjach może to zrobić? Jakie są wskazania do zwolnienia w trybie natychmiastowym?
Kogo można zwolnić dyscyplinarnie?
Zacznijmy od tego, że nie każdego pracownika da się zwolnić dyscyplinarnie, nawet jeśli w sposób rażący lekceważy swoje obowiązki. Dyscyplinarki nie można wręczyć osobie, która nie ma podpisanej z pracodawcą umowy o pracę. Jeśli rozliczenia finansowe następują na podstawie umów cywilno-prawnych (umowa o dzieło, umowa zlecenie), zwolnienie dyscyplinarne nie jest możliwe.
Natychmiast i bez wypowiedzenia można zwolnić jedynie osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, przy czym nie ma znaczenia, czy chodzi o cały etat, czy jakąś jego część. Nie ma również znaczenia, czy umowa została podpisana na czas nieokreślony, określony lub jedynie próbny.
Kiedy zwolnienie dyscyplinarne jest zasadne?
Przepisy prawa pracy informują, w jakich przypadkach pracodawca może zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym. Jeśli pracodawca ma co do tego wątpliwości, nie jest pewien, czy postępuje słusznie, może skonsultować się z prawnikiem. Prawo pracy w Łodzi to dziedzina świetnie rozwinięta, dlatego niemal każda kancelaria prawa Łódź udzieli pracodawcy porady w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego.
Jeśli zaistnieją przesłanki do zwolnienia dyscyplinarnego, pracodawca ma maksymalnie miesiąc na podjęcie decyzji. Jeśli potrzebuje konsultacji z prawnikiem, kancelaria adwokacka Łódź może przyjąć go w trybie pilnym, co na pewno będzie miało miejsce, jeśli wcześniej została podpisana umowa i kancelaria zapewnia firmie stałą obsługę prawną. Obsługa prawna firm w Łodzi to usługa, którą powinna zainteresować się każda osoba prowadząca własną firmę i zatrudniająca pracowników.
Zwolnienie dyscyplinarne – powody
Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika? Jednym z powodów może być utrata uprawnień do wykonywania zawodu. Przykładowo właściciel firmy zajmującej się przewozem osób może zwolnić kierowcę, jeśli ten stracił uprawnienia do kierowania pojazdem za jazdę po alkoholu.
Drugim powodem może być popełnienie przestępstwa. W niektórych zawodach mogą pracować wyłącznie osoby z czystą kartoteką. Jeśli w trakcie zatrudnienia popełnią przestępstwo i zostaną za nie ukarani, pracodawca ma prawo wręczyć dyscyplinarkę. Przykładowo zaświadczeniem o niekaralności muszą wykazać się pracownicy instytucji finansowych.
Zwolnienie z pracy w trybie natychmiastowym bez wcześniejszego wypowiedzenia możliwe jest także wtedy, gdy pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków służbowych. Przykładowo przyjdzie do pracy nietrzeźwy, albo nie pojawi się w ogóle i nie usprawiedliwi nieobecności, dopuści się w pracy kradzieży, albo złamie umowę o zakazie współpracy z konkurencją.