Sucha tarcica sosnowa – do czego można ją wykorzystać?
17 lipca 2023Drewno to surowiec wyjątkowo cenny, na szeroką skalę wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Drewno służy jako materiał konstrukcyjny, budowlany i wykończeniowy, z drewna produkuje się meble, elementy dekoracyjne i zabawki. Oczywiście nie każda firma wytwarzająca produkty z drewna, zajmuje się wycinką drzew i wstępną obróbką pokrytej korą kłody. Większość kupuje drewno na tartaku. Podstawowym produktem oferowanym przez tartaki jest sucha tarcica sosnowa.
Czym zajmuje się tartak?
Prowadzenie tartaku może stanowić podstawową działalność przedsiębiorstwa, albo jeden z filarów jego funkcjonowania. Nierzadko zdarza się tak, że tartaki zajmują się produkcją domków ogrodowych dla dzieci, domków narzędziowych, huśtawek, psich bud i innych podobnych budowli z drewna. Innym razem tartak prowadzi produkcję i sprzedaż pelletu albo oferuje drewno kominkowe. Podstawowym zadaniem tartaków jest jednak przygotowanie ściętej kłody drewna w taki sposób, by mogła zostać wykorzystana przez producentów desek podłogowych, mebli, okien itd.
Tartak dokonuje przerobu drewna okrągłego na tarcicę. Proces ten nazywa się przecieraniem (tarciem) drewna, stąd nazwa sucha tarcica sosnowa. Oczywiście tartak przeciera także inne gatunki drewna, ale w polskich warunkach największym zainteresowaniem cieszy się drewno sosnowe. Rozpiłowane drewno przerabia się następnie na elementy drewniane określonego przeznaczenia, np. łaty dachowe albo kantówki drzwiowe i okienne.
Sucha tarcica sosnowa – z czego wynika jej popularność?
Podstawowym produktem tartacznym jest tarcica sosnowa. Zapotrzebowanie na drewno sosnowe jest naprawdę duże, bowiem jest to materiał trwały, stosunkowo łatwy w obróbce, a przy tym posiadający liczne walory dekoracyjne. Sosna ma atrakcyjne usłojenie, ciepły, jasny kolor. Dobrze wygląda w naturalnym wydaniu, ale jeśli jest taka potrzeba – z łatwością przyjmuje inne barwniki.
Popularność tarcicy sosnowej wynika również z faktu, że jest to drewno stosunkowo tanie. Cena drewna sosnowego związana jest z kolei z powszechnym występowaniem sosny w naszych warunkach geograficznych.
Do czego wykorzystuje się drewno sosnowe z tartaku?
Tarcica sosnowa to drewno użytkowe, a więc przeznaczone do wykorzystania innego niż opał. Producent tarcicy sosnowej oferuje zarówno tarcicę nieobrzynaną (obróbce poddano tylko dwie krawędzie), jak i obrzynaną (obróbce poddano cztery płaszczyzny). Tarcica może mieć różne wymiary i dzieli się ją na tzw. sortymenty, czyli np. bale, deski, łaty, listwy, krawędziarki, kantówki.
Drewno sosnowe z tartaku wykorzystuje się m.in. podczas wykonywania konstrukcji dachowej. Z drewna buduje się też domki letniskowe, place zabaw, elementy wyposażenia ogrodów. Z drewna sosnowego powstają okna i drzwi, podłogi wewnątrz budynków, jak i na tarasach. Sosnę wykorzystuje się również w procesie produkcji schodów strychowych i barierek dziecięcych na schody. Tarcica sosnowa znajduje zastosowanie w branży meblarskiej, powstają z niej stelaże łóżek, stoły, szafki nocne, a także blaty kuchenne i łazienkowe. Drewno wykorzystuje się wreszcie do produkcji wózków na zabawki, dekoracyjnych skrzyń, czy domków dla lalek.