Śniegołapy

Śniegołapy

22 maja 2018 Wyłączono przez Mark

Elementy zapobiegające zsuwaniu się śniegu – śniegołapy

Intensywne opady śniegu mogą powodować powstawanie ogromnych zasp i to nie tylko na drogach. Śnieg osadza się również na dachach budynków. W przypadku dachów płaskich, bądź takich o niewielkim stopniu nachylenia, niekiedy konieczne jest ręczne usuwanie śniegu, bowiem jego nadmiar może stanowić duże obciążenie dla budynku. W przypadku dachów stromych nie ma takiego problemu, jednak pojawia się inne zagrożenie – spadający śnieg może być niebezpieczny dla osób przechodzących obok budynku. Z tej przyczyny na stromych dachach montuje się śniegołapy.

Nagłe zsuwanie się śniegu z dachu – jak zapobiegać?

Śniegołapy na dachuŚnieg zsuwa się z dachu pod wpływem własnego ciężaru oraz grawitacji, ale na nagłe osunięcia wpływ mają także warunki atmosferyczne. W momencie, gdy słońce zaczyna mocniej grzać, śnieg zaczyna się powoli topić i nie trzyma się tak dobrze dachu. Nagłe zsunięcie ubitego śniegu na stojące pod domem ogrodzenie, pojazd czy inny przedmiot, może spowodować spore szkody. Zsuwający się śnieg jest także niebezpieczny dla ludzi – siła uderzenia jest tym wyższa, im więcej śniegu i wyższy budynek.

Jak zatem zapobiegać nagłemu zsuwaniu się śniegu? Dobrze jest w miarę możliwości monitorować stopień ośnieżenia dachu i na bieżąco śnieg usuwać, a jeśli nie jest to możliwe, doskonałym rozwiązaniem będą popularne śniegołapy.

Czym są śniegołapy i jak się je montuje?

Śniegołapy, jak sama nazwa wskazuje, służą do łapania śniegu, a dokładnie do jego przytrzymania na dachu. Ogromna tafla śniegu nie ma szans się zsunąć – śnieg będzie się stopniowo topił i w tej formie spływał z dachu, przez co nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Śniegołapy (zamów tutaj) to coś w rodzaju zapory (płotka), utworzonej z poziomo ułożonych rur. Znajdują się w grupie popularnych akcesoriów dachowych. Montuje się je szczególnie tam, gdzie śnieg pada długo i intensywnie, a dachy są strome, np. na terenach górzystych, ale istnieją również śniegołapy do dachów mniej stromych.

Sposób montażu uzależniony jest m.in. od tego, z czego składa się pokrycie dachowe. Można wyróżnić rury przeciwśniegowe do pokryć płaskich (blacha trapezowa, gont, papa), do blachodachówki, dachówki betonowej i ceramicznej, karpiówki i blachy na rąbek stojący.

Jakie rury przeciwśniegowe wybrać?

Oczywiście dostosowane do rodzaju podłoża, czyli pokrycia dachowego, ale też trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Zarówno rury, jak i uchwyty mocujące, powinny być pokryte farbą antykorozyjną, gdyż będą miały ciągłą styczność z wilgocią – nie tylko ze śniegiem, ale także opadami innego rodzaju. Warto mieć także na uwadze, że dach budynku jest miejscem w żaden sposób nie osłoniętym i latem bardzo silnie się nagrzewa. Jeżeli nie chcemy, by wybrane śniegołapy szybko uległy zniszczeniu, musimy postawić na sprawdzonych producentów.