Renowacja kamienia – porady
15 sierpnia 2016Renowacja kamienia – dostępne usługi
Kamień to naturalny materiał, który można poddawać renowacji. Wykonanie pewnych zabiegów pozwala pozbyć się z niego wszelkich uszkodzeń, ubytków czy przebarwień stanowiących wynik eksploatacji. Ich umiejętne zastosowanie sprawia, że kamienna płyta odzyskuje swój dawny blask i nieskazitelny wygląd. Niestety ilość zabiegów, które można przeprowadzić, uzależniona jest od grubości kamienia. Dlaczego? Bo odnawianie opiera się na zdzieraniu wierzchniej warstwy materiału (zwykle nie więcej niż jeden do kilku milimetrów). Oczywiście na renowację składa się szereg różnych działań, które opisujemy poniżej.
Czyszczenie – to zabieg usuwający wszelkie plamy, naloty i przebarwienia, które powstają na skutek kontaktu kamienia z szkodliwą dla niego substancją oraz stanowią wynik niewłaściwej pielęgnacji (zwykle czyszczenia kamienia nieodpowiednimi preparatami). Dzieli się go na cztery rodzaje:
- Czyszczenie chemiczne przy zastosowaniu właściwie dobranych środków, które usuwają naloty, patynę i wywabiają plamy.
- Czyszczenie mechaniczne, do którego używa się elektronarzędzi lub urządzeń ręcznych np. szczotek, szpachelek itp.
- Czyszczenie dynamicznie-udarowe opierające się na piaskowaniu przy użyciu piasku kwarcowego lub korundowego. Co ważne – może być wykonywane na sucho lub na mokro.
- Czyszczenie mechaniczne na maszynie szlifierskiej, przy użyciu zdzierów diamentowych. Idealne rozwiązanie, gdy zachodzi potrzeba usunięcia głębokich przebarwień.
Naprawy – to szereg działań pozwalających pozbyć się wszelkiego rodzaju ubytków powierzchniowych oraz przywrócić do pierwotnego stanu pęknięte elementy. W ich ramach realizuje się następujące usługi:
- Klejenie pękniętych elementów przy zastosowaniu klejów epoksydowych i poliestrowych oraz wzmocnienie ich siatką z włókna szklanego.
- Maskowanie oraz wypełnianie spoin celem uzyskania jednolitej powierzchni podczas łączenia elementów lub wymiany któregoś z uszkodzonych bloków.
- Dosztukowanie i doklejenie ukruszonych elementów, powiązane z ich wzmocnieniem siatką z włókna szklanego.
- Wypełnienie odprysków, ubytków i głębszych rys specjalną masą lub żywicą zarówno na powierzchni, jak i na krawędziach. Oczywiście preparat dobierany jest pod względem kolorystycznym tak, by naprawa nie była widoczna.