Prawo o zamówieniach publicznych – co obejmuje?

Prawo o zamówieniach publicznych – co obejmuje?

21 kwietnia 2024 Wyłączono przez Mark

Zamówienia publiczne można określić jako procesy, w których biorą udział instytucje publiczne oraz podmioty prywatne. Te pierwsze zlecają wykonanie jakiejś pracy, usługi, za którą zapłacą ze środków publicznych, te drugie zobowiązują się do terminowego i fachowego wykonania powierzonych robót. Proces udzielania zamówień publicznych regulują przepisy prawa, a w szczególności ustawa Prawo zamówień publicznych.

Udzielanie zamówień publicznych

Podmioty publiczne, a wśród nich przede wszystkim administracja rządowa i jednostki samorządu terytorialnego, są zamawiającymi w zamówieniach publicznych. Drugą stronę, czyli podmioty, którym zamówień publicznych się udziela, określamy mianem wykonawców. Zamawiający, w drodze konkursu, przetargu, lub innej formy postępowania rekrutacyjnego, wybiera wykonawcę zamówienia publicznego. Musi to zrobić w sposób uczciwy, biorąc pod uwagę wiele różnych kryteriów. Jednym z nich jest oczywiście koszt realizacji usługi wchodzącej w skład zamówienia publicznego.

Udzielanie zamówień publicznych ma na celu zapewnienie uczciwej konkurencji. Wykonawcy muszą być traktowani na równi, bez przejawów dyskryminacji. Taka postawa jest korzystna dla podmiotów, które starają się o udzielenie im zamówienia publicznego. Korzystna jest również dla gospodarki państwa, ponieważ w procesie udzielania zamówień publicznych nie ma miejsca na prywatę i robienie czegoś dla własnej korzyści majątkowej. Zamawiający musi dbać o dobro publiczne i wybrać wykonawcę, który rzeczywiście oferuje najlepsze warunki w zakresie ceny, jakości i terminów dostaw.

Prawo zamówień publicznych – regulacje

Zamówienia publiczne to temat, który interesuje zarówno publiczne podmioty, jak i prywatnych przedsiębiorców. Obie strony szukają aktualnych informacji, obie korzystają z pomocy prawnej. Takowej udziela kancelaria prawna w Łodzi, przed którą prawo o zamówieniach publicznych nie ma żadnych tajemnic. Doświadczeni prawnicy oferują profesjonalną obsługę postępowań przetargowych. Sprawnie eliminują ewentualne błędy formalne, prowadząc zamawiających przez poszczególne etapy postępowania. Jednocześnie obiektywnie patrzą na ich wymagania, dlatego przy innych postępowaniach przetargowych zajmują się również obsługą potencjalnych wykonawców. Pomagają im m.in. w prawidłowym skonstruowaniu i złożeniu oferty.

Kancelaria prawna w Łodzi w swoich działaniach opiera się na prawnych regulacjach. Prawo o zamówieniach publicznych to przede wszystkim ustawa Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 roku. Jednak od daty wejścia w życie, ustawa była kilkukrotnie nowelizowana. Ostatnia nowelizacja ukazała się 14 sierpnia 2023 roku. Z ustawą powiązanych jest szereg innych aktów prawnych, m.in. Kodeks cywilny, Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, Ustawa o podatku od towarów i usług, Ustawa o rachunkowości, Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym i wiele innych.

Zamówienia publiczne regulują przede wszystkim akty prawne dotyczące gospodarowania środkami publicznymi, postępowania administracyjnego, zawierania umów, czy nieuczciwej konkurencji.