Najczęstsze błędy w postępowaniach przetargowych i jak ich unikać

Najczęstsze błędy w postępowaniach przetargowych i jak ich unikać

22 lipca 2024 Wyłączono przez Mark

Przetarg to narzędzie stosowane w procesach zamówień publicznych. Zamówienia publiczne można określić jako element finansów publicznych, a dokładniej jako sposób wydatkowania środków publicznych zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zamawiającym, czyli osobą zlecającą wykonanie jakiejś publicznej inwestycji, jest organ administracji rządowej bądź jednostka samorządu terytorialnego. Wykonawcą jest z kolei firma oferujące wykonanie określonych robót, dostawę usług lub produktów. Oczywiście nie może to być dowolna firma, a taka, której oferta będzie najlepsza i najkorzystniejsza pod względem finansowym. Wykonawcę zamówienia publicznego wyłania się w różnych trybach. Jednym z możliwych narzędzi jest przetarg.

Na czym polega przetarg?

Przetarg można określić jako proces wyboru wykonawcy przez zamawiającego. Instytucja publiczna ogłasza przetarg, czyli konkurs na wykonanie usługi i/lub dostarczenie towarów. Zgłaszają się potencjalni wykonawcy, którzy po spełnieniu określonych wymagań są dopuszczeni do konkursu i składają swoje oferty. Procedury przetargowe regulowane są przez przepisy prawa. Szerszych informacji na temat obowiązujących przepisów udzieli kancelaria adwokacka w Łodzi, dla której obsługa postępowań przetargowych w Łodzi to chleb powszedni. Dlaczego obsługa prawna jest tutaj konieczna? Przede wszystkim po to, by ustrzec się błędów. Nikt nie chce, by doszło do sytuacji, w której wyłoniono wykonawcę w sposób niezgodny z przepisami, albo cała procedura przetargowa okazała się nieważna.

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Postępowania przetargowe mogą być unieważnione z różnych powodów. Organy samorządowe, które nie decydują się na profesjonalne wsparcie prawne przy przetargach, niestety nie zawsze mogą ustrzec się błędów. Często zdarza się, że na dalszym etapie postępowania przetargowego wykrywane są nieprawidłowości w dokumentacji przetargowej. Oczywiście każdy błąd musi być dokładnie przeanalizowany, a unieważnienie postępowania przetargowego uzasadnione faktycznie i prawnie.

Przetarg można unieważnić także z innych powodów, np. w sytuacji, gdy zmienia się zakres wymaganych robót, albo powód zorganizowania przetargu stracił aktualność. Najczęściej jednak postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego unieważniane jest z powodu błędów.

Błędy w postępowaniach przetargowych

Najczęściej przetargi są unieważniane z winy zamawiającego. To on odpowiada za przygotowanie dokumentacji i całego procesu. Jeśli jednak pojawia się wada – wada poważna, uniemożliwiająca zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, przetarg musi zostać unieważniony.

Oczywiście nie każdy błąd jest przesłanką do unieważnienia przetargu. Niektóre błędy da się naprawić i cała procedura może być kontynuowana. Jeśli zamawiający nie jest pewien, jak wygląda sytuacja i jakie kroki powinien podjąć, może skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Wsparcie prawne przy przetargach jest tutaj nieocenione.