Kto jest zobowiązany do legalizacji pracy cudzoziemca? Obowiązki pracodawcy i pracownika
22 września 2024Zatrudnianie cudzoziemców to dla wielu firm szansa na uzupełnienie braków kadrowych i zwiększenie tempa rozwoju firmy. Niestety nie każdego cudzoziemca jesteśmy w stanie zatrudnić „z marszu”. O ile w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej procedura jest bardzo prosta i właściwie nie wymaga żadnych skomplikowanych formalności, o tyle znacznie trudniej jest z cudzoziemcami z tzw. państw trzecich. W tej chwili uproszczone procedury dotyczą zatrudniania Ukraińców, czy Szwajcarów, mimo że wymienione kraje nie są członkami Wspólnoty Europejskiej. Natomiast dużo więcej formalności dotyczy imigrantów z Azji, czy Afryki.
Zatrudnianie cudzoziemców – od czego zacząć?
Z punktu widzenia pracodawcy najistotniejsze będzie znalezienie pracownika odpowiedniego na dane stanowisko. Możliwe jest zaproponowanie pracy zarówno cudzoziemcowi, który już legalnie przebywa w Polsce, jak i takiemu, który wciąż znajduje się w swojej ojczyźnie, ale w najbliższej przyszłości chce do Polski przyjechać. Oczywiście zatrudnienie obcokrajowca przebywającego na miejscu i posiadającego zezwolenie na pobyt stały, czy tymczasowy, jest znacznie mniej skomplikowane. Ale co zrobić, gdy chcemy zatrudnić „nowego” cudzoziemca w Polsce po raz pierwszy?
Jeśli pracodawca znalazł odpowiedniego kandydata i chce go zatrudnić w swojej firmie, musi postarać się dla niego o zezwolenie na pracę. Oznacza to, że uzyskanie zezwolenia jest obowiązkiem pracodawcy. Bez jego działań legalizacja pracy cudzoziemców nie jest możliwa, ponieważ to pracodawca bierze na siebie odpowiedzialność za pracownika, którego sprowadza z „państwa trzeciego”.
Zezwolenie na pracę cudzoziemca – pomoc prawna w legalizacji pobytu
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca wydawane jest przez wojewodę odpowiedniego ze względu na lokalizację firmy i na wniosek pracodawcy. Wniosek musi być prawidłowo uzupełniony, trzeba do niego dołączyć wymagane dokumenty i dobrze uzasadnić konieczność zatrudnienia obcokrajowca. Jeśli pracodawca nie czuje się na siłach by taki wniosek skompletować we własnym zakresie, może skorzystać z pomocy prawnika. Kancelaria prawna w Łodzi udziela pomocy prawnej w temacie zezwoleń na pracę cudzoziemców, ale w jej ofercie znajduje się także pomoc prawna w legalizacji pobytu m.in. dla członków rodzin cudzoziemców.
Legalizacja pracy cudzoziemców – obowiązki pracodawcy
Pracodawca składa pisemny wniosek do wojewody, a wojewoda wydaje zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemców na terytorium RP w trybie decyzji administracyjnych. Do wniosku pracodawca dołącza informację od właściwego starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Jeśli pracodawcy udało się uzyskać zezwolenie na pracę, musi zadbać o podpisanie z cudzoziemcem stosownej umowy. Umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna musi być zawarta w formie pisemnej i uwzględniać warunki zapisane w zezwoleniu. Pracodawca musi pamiętać, że warunki zatrudnienia cudzoziemca nie mogą być mniej korzystne niż te, które gwarantują polskie przepisy prawa pracy. Po stronie cudzoziemca leży natomiast dbanie o ważność dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce.