Jakie są rodzaje pelletu?

Jakie są rodzaje pelletu?

17 maja 2022 Wyłączono przez Mark

Każdy, kto choć trochę interesuje się tematem smogu i zmian klimatycznych, na pewno słyszał o ekologicznych metodach ogrzewania budynków. Do wymiany starych pieców na nowe zachęcają różnorakie programy unijne, rządowe i samorządowe. To sprawia, że coraz więcej osób rzeczywiście szuka alternatyw dla ogrzewania węglowego i olejowego, a teraz, w obliczu rosnących cen gazu – również gazowego. Jedną z takich alternatyw jest pellet.

Co to jest pellet? Jak przebiega jego produkcja?

Pellet, nazywany również biomasą, to paliwo wytwarzane z surowców pochodzenia naturalnego i co najważniejsze – odnawialnych. Jak łatwo się domyśleć, surowcami tymi są rośliny, a właściwie ich części. Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem części roślinnych. Surowiec powinien być dokładnie wyselekcjonowany, czysty. To oznacza, że rośliny powinny być wolne od chorób grzybowych, wolne od środków chemicznych (w przypadku drewna niedopuszczalne są lakiery, bejce czy kleje), wole od innych dodatków, np. materiałów drewnopodobnych, opiłków żelaza pochodzących z narzędzi używanych do ścinania i części roślin, itd.

Surowiec do produkcji pelletu jest dokładnie mielony, a dzięki dodatkom wody powstaje z niego gęsta, gładka masa. Na tym etapie do surowca również nie dodaje się żadnych sztucznych dodatków. Dobry pellet powstaje wyłącznie z naturalnych surowców, co sprawia, że jest paliwem ekologicznym, czystym. Osobom niewtajemniczonym może się wydawać, że z czystego surowca trudno jest uformować zwarty granulat, ale nie jest to prawdą. Jeśli części roślin są dokładnie zmielone, mają odpowiednią gęstość i temperaturę, granulki tworzy się dosyć łatwo. Służy do tego specjalna matryca z otworami o średnicy 6-8 mm.

Pellet drzewny i inne rodzaje biomasy

Najpopularniejszym surowcem do produkcji pelletu są odpady drzewne. Ale nie chodzi o jakiekolwiek odpady. Liście, igły, szyszki czy kora drzewna nie nadają się do produkcji wysokokalorycznego opału. Chodzi jedynie o te odpady, które pozyskiwane są w wyniku obróbki pozbawionej kory beli drewna. Wióry i zręby drzewne doskonale nadają się do produkcji pelletu. Odpowiadając na pytanie, jak rozpoznać dobry pellet, trzeba wspomnieć właśnie o tym, że opał z czystych odpadów drzewnych ma jednolity kolor i strukturę, poza tym pachnie drewnem. Natomiast jeśli granulat ma widoczne drobinki innych materiałów i chemiczny zapach, wysoce prawdopodobne, że jest paliwem wątpliwej jakości.

Producent pelletu drzewnego na pewno przyjmuje najwięcej zamówień na to wysokoenergetyczne paliwo. Ale to nie znaczy, że w Polsce nie wykorzystuje się innych rodzajów pelletu. Przeciwnie, doskonale znany jest pellet słomiany, wytwarzany ze słomy zbóż. Niektórzy nazywają go brykietem słomianym, choć takie określenie nie jest do końca poprawne.

Kolejny rodzaj pelletu, to pellet słonecznikowy. Powstaje z łusek zdjętych z nasion dojrzałych słoneczników. Pellet ten ma ciemny kolor, ale to nie jedyne, co różni go od pelletu drzewnego. Nieco inna jest również kaloryczność takiego opału, inne zastosowania. W przydomowych kotłowniach pelletu słonecznikowego raczej się nie użytkuje.