Jakie koszty można odliczyć jako self-employed w UK?
21 grudnia 2024Od czasu, gdy Polska znalazła się w gronie państw członkowskich Unii Europejskiej i osoby z Polski zyskały możliwość korzystania z unijnych dofinansowań, w kraju nad Wisłą powstało wiele nowych firm. Łatwo domyśleć się, że w państwach zachodnich zainteresowanie samozatrudnieniem było jeszcze większe. Trend ten utrzymuje się do dzisiaj i mimo iż obecnie Wielka Brytania nie jest członkiem Wspólnoty Europejskiej, wciąż otwiera się tam wiele firm self-employed. Wynika to z wielu czynników, m.in. z faktu, że osoba samozatrudniona może odliczyć od podatku wiele różnych kosztów.
Na czym polega działalność self-employed w UK?
Osoba wykonująca działalność gospodarczą jako self-employed widnieje w oficjalnych rejestrach, co oznacza, że jest formalnie zarejestrowana, działa zgodnie z przepisami prawa, a wszelkie koszty i wydatki musi odpowiednio dokumentować. Bycie osobą samozatrudnioną ma wiele zalet, ale nie jest pozbawione pewnych niedogodności, czy też raczej formalności. Mimo że działalność prowadzona jest z reguły przez jedną osobę i niemal zawsze na lokalnym rynku – polega na świadczeniu usług lub sprzedaży produktów stacjonarnie bądź online – wymaga prowadzenia księgowości, opłacania składek i podatków.
Dlaczego warto prowadzić działalność w formie self-employed?
Wspomniane wyżej sprawy księgowe, składki i podatki wcale nie odstraszają nowych przedsiębiorców. Formalności dopełnić trzeba, ale przy niezbyt wysokich dochodach przedsiębiorca może skorzystać z kwoty wolnej od podatku albo z rozmaitych zwolnień i ulg podatkowych. Sporządzając rozliczenie self-employed, może również odliczyć od podatku wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością.
Do głównych korzyści płynących z prowadzenia działalności self-employed w Wielkiej Brytanii trzeba zaliczyć wysoką kwotę wolną od podatku, niskie składki na National Insurance, prostą księgowość. Oczywiście sprawami księgowymi nie trzeba zajmować się osobiście. Pomocą służy polskie biuro księgowe w UK, dla którego obsługa księgowa firm, a także rozliczenie self-employed to chleb powszedni.
Rozliczenie self-employed – co można odliczyć od podatku?
W celu osiągnięcia zadowalających przychodów niejednokrotnie trzeba najpierw ponieść wydatki. Ponoszone koszty można zaklasyfikować jako firmowe, jeśli są odpowiednio udokumentowane i wpisują się w definicję kosztów uzyskania przychodu. Jeśli podstawowe warunki są spełnione, podatek należny może zostać o wspomniane koszty pomniejszony.
Osoba self-employed może odliczyć od podatku koszty związane z prowadzeniem działalności, np. wydatki na księgowych (niezależnie czy jest to brytyjski, czy polski księgowy w Anglii), radców prawnych, czy inspektorów. Kosztem uzyskania przychodu są też wydatki na marketing i reklamę, opłaty bankowe, raty leasingowe, wydatki na paliwo czy inne środki komunikacji (o ile podróż odbywała się w celach służbowych). Wydatki na czynsz za lokal, niezbędną modernizację, zakup potrzebnego sprzętu to także koszty uzyskania przychodu.