Jakie drewno na schody?
28 stycznia 2021Drewno stanowi doskonały materiał opałowy, konstrukcyjny i dekoracyjny, ale nie każdy gatunek równie dobrze sprawdzi się w przypadku wszystkich wymienionych zastosowań. Przykładowo do palenia w kominku użyjemy suchego drewna drzew liściastych, w tym drzew owocowych. Jako drewno konstrukcyjne doskonale sprawdza się modrzew, dąb czy buk. Wymienione gatunki drzew są twarde, a zatem charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, takie jak wgniecenia, pęknięcia czy zarysowania. To m.in. te gatunki należy wymienić w odpowiedzi na pytanie, jakie drewno na schody.
Schody w całości wykonane z drewna
Schody to bardzo ważny element wyposażenia budynku. Ich zadaniem jest zapewnienie wygodnej komunikacji pomiędzy kondygnacjami lub też dostępu do antresoli. Oznacza to, że schody muszą być wygodne (odpowiednia szerokość i wysokość stopni), stabilne i bezpieczne. Oczywiście powinny być też trwałe i estetyczne. Za jedno z najbardziej estetycznych rozwiązań uznaje się schody wykonane z drewna. Zazwyczaj wyróżniają się lekką konstrukcją, co oznacza, że nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Schody drewniane, jeśli zostaną wykonane z drewna dobrego gatunku i zabezpieczone odpowiednimi preparatami, mogą służyć mieszkańcom przez wiele długich lat. Jeśli jednak po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach użytkowania zapragniemy czegoś nowego, schody drewniane z łatwością wymontujemy i wykonamy nowe.
Schody żelbetonowe obudowane drewnem
W przypadku schodów żelbetonowych, wymiana po kilkunastu latach użytkowania nie wchodzi w grę, ale i taka potrzeba prawie nigdy się nie zdarza, bo schody z żelbetonu są tak trwałe i tak stabilne, że żyją tak długo, jak i cały budynek, z którego konstrukcją są zespolone. Wymienić można jedynie to, czym zostały pokryte, a więc drewnianą powierzchnię albo płytki. Obkładanie stopni drewnem to zadane dla fachowca, który odpowiednio dotnie kawałki drewna i trwale je przymocuje, a następnie pokryje schody odpowiednim preparatem.
Jakie drewno na schody?
Na schody nadaje się drewno twarde. Może pochodzić zarówno z rodzimych gatunków drzew, jak i takich, które rosną w odległych zakątkach świata. Nie trudno się domyśleć, że drewno dostępne na miejscu będzie tańsze, aniżeli gatunki egzotyczne, poza tym dąb czy modrzew niczym nie ustępują gatunkom rosnącym w innych strefach klimatycznych. Drewno egzotyczne, takie jak mahoń, wenge, zebrano, jesion skandynawski czy jatoba przykuwa jednak uwagę ciekawą kolorystyką i usłojeniem.
Niezależnie od tego, czy do wykonania schodów użyjemy drewna egzotycznego, czy też gatunków rodzimych, takich jak dąb, buk, modrzew, jesion czy orzech, musimy pamiętać, że jego wilgotność nie powinna przekraczać 8%. Poza tym zaleca się wykonywanie schodów nie z drewna litego, a z klejonego warstwowo, co ma zminimalizować ryzyko wypaczenia się stopni i zwiększyć ich wytrzymałość. Poza tym bardzo ważne jest, by drewno zostało pokryte dobrej jakości preparatami ochronnymi, które wzmocnią jego powłokę, ochronią przed działaniem wilgoci i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.