Jaki podkład pod panele i podłogi? Poznaj zasady wyboru

Jaki podkład pod panele i podłogi? Poznaj zasady wyboru

29 lipca 2022 Wyłączono przez Mark

Choć podkład pod panele podłogowe to element wykończeniowy, który jest zupełnie niewidoczny, to jednak jego znaczenie jest dość duże. To właśnie od podkładu w dużej mierze zależeć będzie wytrzymałość paneli, ich żywotność, ale także dźwiękochłonność. Na jaki w takim razie podkład pod panele się zdecydować? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? By udało się nam wybrać optymalny podkład, powinniśmy odpowiedzieć sobie na parę pytań dotyczących jego właściwości. Istotnych jest kilka bardzo ważnych czynników.

Ogrzewanie podłogowe – jaki wybrać podkład pod panele?

Kluczową kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru podkładu pod panele jest opór cieplny. Powinien on być możliwie jak najniższy. Z czego to wynika? Niski opór cieplny gwarantuje wyższą wydajność instalacji grzewczej. Najlepszym wyborem jest obecnie wybór podkładu polierutanowo-mineralnu o symboku PUM. Niskim oporem cieplnym charakteryzuje się także podkład polietylenowy (PEHD). Zwróćmy też uwagę na ikony, które znajdują się na opakowaniu podkładu. Powinniśmy szukać symbolu Floor Heating.

A co jeśli mamy nierówną podłogę? Jaki podkład sprawdzi się najlepiej?

Podkład pod panele może zniwelować nierówności posadzki, ale jedynie w przypadku, kiedy są one minimalne. Jeśli tak jest to szukajmy podkładów z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Charakteryzują się tym, że są stosunkowo grube i mają właściwości niwelowania niewielkich nierówności. Jeśli jednak podłoga jest mocno nierówna, wówczas należy wyrównać posadzkę stosując np. wylewkę samopoziomującą. Zdecydowanie odradzane jest kładzenie paneli podłogowych na wyraźnie nierównej posadzce. Wówczas ryzyko uginania się, odspajania czy niszczenia całej podłogi jest znacznie większe.

Słaba izolacja podłoża? Jaki podkład będzie rozwiązaniem?

Izolacyjność cieplna podłoża jest dość istotną kwestią, którą należy brać pod uwagę przy wyborze najlepszego podkładu pod panele. W sytuacji, w której podłoże, na którym będą kładzione panele podłogowe charakteryzuje się słabą izolacją cieplną powinniśmy także wybrać odpowiedni podkład, który pozwoli zrekompensować utratę ciepła. Tutaj dobrym wyborem będzie podkład z polistyrenu (XPS), którego grubość wynosi 6 mm.

Wysoka intensywność użytkowania paneli – jaki podkład?

Wybór samych paneli wiąże się z określeniem tego, jak intensywnie użytkujemy podłogę. Tę samą zasadę powinniśmy zastosować podczas wyboru podkładu. Takie przestrzenie jak korytarze, przedpokoje, hole powinny być wyłożone podkładem z najwyższą wartością odporności na obciążenia CS, który określa symbol kPA. Zaleca się by ten współczynnik wynosił 60 kPA. Jednak można kierować się zasadą, że czym wyższy ten współczynnik, tym lepiej.

Cicha podłoga, to wyższy komfort na co dzień

Dla naszego komfortu powinniśmy też zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną podkładu pod panele podłogowe. Zdecydowanie warto wybrać taki podkład, który będzie charakteryzował się właściwościami wyciszającymi. Bardzo dobrym wyborem będą podkłady XPS, PUM czy PEHD.