Jaki jest okres wypowiedzenia umowy? Co reguluje w tej kwestii prawo pracy?

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy? Co reguluje w tej kwestii prawo pracy?

8 marca 2024 Wyłączono przez Mark

Umowę o pracę można rozwiązać na kilka sposobów. Jedną z opcji jest rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Co kryje się pod tym pojęciem i ile wynosi okres wypowiedzenia?

Tryby rozwiązywania umów o pracę

Umowa o pracę to najpopularniejszy sposób nawiązywania stosunku pracy. Umowę zawiera się na piśmie, wskazując w niej strony umowy, rodzaj umowy (umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony, umowa na okres próbny), datę zawarcia, warunki pracy i płacy. Na podstawie umowy pracownik zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy w miejscu i czasie przez niego określonym. Pracodawca z kolei zobowiązuje się do zapewnienia optymalnych warunków wykonywania powierzonych pracownikowi zadań oraz terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Umowę o pracę można w każdej chwili rozwiązać, choć nie zawsze będzie to skutkowało natychmiastowym opuszczeniem miejsca pracy przez pracownika. Inicjatywa rozwiązania umowy może wyjść zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Umowy o pracę, w zależności od sytuacji, rozwiązuje się w kilku trybach. Jedną z opcji jest rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron – jest to sposób najbardziej polubowny, wymagający zgody obu stron i wspólnego podpisania dokumentu. Umowa ulega rozwiązaniu w dniu podpisania dokumentu albo w terminie określonym w porozumieniu.

Zwolnienie dyscyplinarne

Z kolei w sytuacji, gdy pracownik dopuścił się rażącego naruszenia warunków umowy, pracodawca może wypowiedzieć umowę w trybie dyscyplinarnym. Pracownicy nierzadko odwołują się od takich decyzji i szukają pomocy prawnej. Prawnik od prawa pracy podpowie, czy zwolnienie dyscyplinarne można w danej sytuacji uznać za zasadne i jak pracownik może dochodzić swoich praw. Kancelaria prawna w Łodzi reprezentuje swoich klientów w tego typu sprawach.

Rozwiązanie umowy z upływem czasu, na jaki została zawarta

Umowy zawarta na okres próbny oraz na czas określony ulegają rozwiązaniu wraz z upływem czasu, na jaki zostały zawarte. Umowa na okres próbny zazwyczaj zawierana jest na okres trzech miesięcy. Jeśli pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy, nie podpisuje się kolejnej umowy. Jeśli chodzi o umowy na czas określony, nie można zawierać ich w nieskończoność. Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony. Kolejna umowa musi być umową na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy w trybie wypowiedzenia

Jedną z opcji rozwiązania stosunku pracy jest oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Wypowiedzieć umowę może zarówno pracodawca, jak i pracownik i nie potrzebuje do tego zgody drugiej strony. Stosunek pracy ustaje po upływie okresu wypowiedzenia. Wpisując w wyszukiwarkę frazę pomoc prawna Łódź prawo pracy, dowiemy się, że długość okresu wypowiedzenia uzależniona jest od stażu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeśli było to więcej niż 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata, okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Z kolej z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia mamy do czynienia w sytuacji, gdy okres zatrudnienia wynosił minimum 3 lata. W sytuacji, gdy dochodzi do łamania obowiązujących przepisów, prawnik od prawa pracy udzieli pomocy każdej ze stron umowy.