Jak odtworzyć model 3D na bazie istniejącego przedmiotu?

Jak odtworzyć model 3D na bazie istniejącego przedmiotu?

26 października 2023 Wyłączono przez Mark

Firmy produkcyjne chętnie wypuszczają na rynek nowe produkty, które nie mają wiele wspólnego ze starymi kolekcjami. Jednocześnie wiele firm proponuje klientom udoskonalone wersje starych produktów, albo przedmioty bardzo podobne do tych, jakie przygotowała konkurencja. Jeśli chcemy przygotować taki sam, albo bardzo podobny przedmiot, nie musimy zaczynać od początku. Nie musimy tworzyć modelu 3D od podstaw, bo wystarczy taki model odtworzyć na bazie obiektu rzeczywistego. Właśnie tym zajmuje się inżynieria odwrotna.

Czym jest inżynieria odwrotna?

Inżynierię odwrotną nazywa się także wsteczną oraz odwrotnym projektowaniem. Nazwy te dobrze odzwierciedlają istotę inżynierii odwrotnej, bo powstawanie modelu 3D, a na jego podstawie kolejnego produktu, odbywa się tu od końca. Inżynieria odwrotna stoi w opozycji do klasycznego procesu produkcyjnego, co nie znaczy, że go zastępuje, jest od niego lepsza lub gorsza. Zarówno klasyczny proces produkcyjny, jak i inżynieria wsteczna znajdują wiele zastosowań. Natomiast faktem jest, ze produkcję kojarzymy przede wszystkim z powstawaniem nowych rzeczy, podczas gdy inżynieria wsteczna skupia się na obiektach już istniejących, a nierzadko bardzo starych.

W procesie inżynierii odwrotnej gotowe obiekty są wnikliwie badane za pomocą profesjonalnych urządzeń skanujących. Skanowanie 3D odgrywa bardzo ważną rolę w projektowaniu odwrotnym, bowiem bez precyzyjnych skanów nie dałoby się idealnie odtworzyć geometrii obiektu, a z pewnością nie takiego, który posiada złożoną budowę.

Odtwarzanie modelu 3D na bazie istniejącego obiektu

Firmy, które oferują skanowanie 3D usługi, zwykle zajmują się też projektowaniem odwrotnym. Skanują obiekty rzeczywiste w firmie klienta albo we własnym laboratorium pomiarowym po to, by utworzyć dla nich dokumentację techniczną. Jeśli dokładnie zbadamy obiekt rzeczywisty, będziemy w stanie określić, jak powstał i jakie ma funkcje. Na podstawie skanów powstanie model CAD, który następnie można wykorzystać w procesie produkcji zamienników, albo udoskonalonych wersji produktów.

Inżynieria odwrotna jest szczególnie ceniona w branżach, w których doszło już do zaprzestania produkcji niektórych przedmiotów. Taką branżą jest np. motoryzacja. Chcąc kupić część do starego, zabytkowego auta, nierzadko zderzamy się ze ścianą. Tymczasem, dzięki inżynierii wstecznej, możemy odtworzyć taką część, a także przygotować dokumentację techniczną, która przyda się w przyszłości. Kolejną wartą odnotowania branżą jest narzędziownia. Dzięki inżynierii wstecznej możemy odtworzyć narzędzia, które uległy zużyciu.

Powszechne zastosowania inżynierii wstecznej w produkcji

Inżynieria wsteczna jest przydatna, gdy brakuje oryginalnej dokumentacji, rysunków 2D, 3D, modeli CAD. Projektowanie odwrotne pozwala na odtwarzanie części, gdy oryginalne nie są już dostępne. Ponadto wykorzystywane jest do optymalizacji złożeń i ulepszania produktów, a także do budowania cyfrowego archiwum. Inżynieria odwrotna w wielu przypadkach przyspiesza i ułatwia procesy produkcyjne, a przy tym zmniejsza ryzyko związane ze starzeniem się produktów.