Jak działają skanery 3D i w jakich branżach znajdują zastosowanie?

Jak działają skanery 3D i w jakich branżach znajdują zastosowanie?

28 marca 2024 Wyłączono przez Mark

Skanery 3D tworzą cyfrowy model dla obiektu rzeczywistego. Od jakości skanera i jego przeznaczenia zależy, jak bardzo precyzyjny będzie to model. Profesjonalne skanery 3D odwzorowują geometrię obiektów niezwykle dokładnie, ponadto robią to naprawdę szybko, dlatego te zaawansowane urządzenia metrologiczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Jak działa skaner 3D?

Zasada działania skanerów 3D jest podobna, niezależnie od tego, czy mówimy o urządzeniu wykorzystującym technologię światła strukturalnego, czy technologię laserową. Wiązka światła w każdym przypadku jest inna, inne są odległości i warunki, w jakich skaner może dokonywać pomiarów, ale skanery 3D zbiorczo można nazwać zaawansowanymi urządzeniami metrologicznymi, które badają geometrię i strukturę obiektu, a następnie wyświetlają ją na monitorze komputera w formie trójwymiarowego modelu. Powstały model 3D może być wykorzystany na wiele sposobów. Może posłużyć do wykonania wiernej kopii rzeczywistego obiektu (np. eksponatu muzealnego) na drukarce 3D albo maszynie CNC, może być wykorzystany w celu opracowania dokumentacji technicznej albo prezentacji wirtualnej, może być także edytowany i wykorzystany w celu wprowadzenia innowacji do produktu.

Profesjonalne skanery 3D

Profesjonalne urządzenia skanujące są wyposażone w szereg funkcjonalności, a oprócz tego posiadające trwałą obudowę, która chroni urządzenie nawet w trudnych warunkach przemysłowych. Profesjonale skanery zbierają dane na temat obiektu z ogromną precyzją. Firmy działające w branży motoryzacyjnej, metalurgicznej, czy stoczniowej, nie wyobrażają sobie współczesnej produkcji bez udziału skanerów 3D. Profesjonalne skanery są niezbędne podczas realizowania procesów inżynierii wstecznej, w procesie projektowania, szybkiego prototypowania, a także na liniach produkcyjnych, gdzie odpowiadają za bezdotykową kontrolę jakości.

Firmy coraz chętniej inwestują w nowoczesne skanery, a jeśli nie mają takiej możliwości, bo dopiero testują nowe rozwiązania i rozwijają działalność, zamawiają usługi skanowania 3D. Korzystanie z usług skanowania 3D jest wygodne i bezpieczne, bowiem skanowaniem obiektów zajmuje się firma zewnętrzna, dysponująca profesjonalnymi, mobilnymi urządzeniami. Skanowanie 3D może odbyć się w siedzibie firmy klienta, we wskazanej przez niego lokalizacji, albo w laboratorium pomiarowym. Wszystko zależy od rodzaju obiektu oraz od indywidulanych ustaleń z klientem.

W jakich branżach korzysta się ze skanerów 3D?

Nowoczesne skanery są w stanie zeskanować nie tylko małe obiekty (nawet kilkumilimetrowe), ale i naprawdę ogromne (wielkie katedry, pałace, kamienice do remontu). Nadają się do wymiarowania obiektów wykonanych z różnych materiałów, także półprzezroczystych i plastycznych. Z tego powodu skanery wykorzystywane są zarówno w przemyśle ciężkim, jak i takich branżach, jak budownictwo, archeologia, muzealnictwo, medycyna i protetyka, jubilerstwo, branża rozrywkowa. Stosunkowo dużo mówi się o wykorzystaniu skanerów 3D na liniach produkcyjnych, zwłaszcza podczas produkcji form, matryc, części pojazdów, maszyn i urządzeń.