Jak dobrać balustradę do schodów?
20 maja 2022O tym, czy schody można uznać za wygodne i bezpieczne, decyduje wiele czynników. Duże znaczenie ma na pewno materiał, z którego wykonano całą konstrukcję i stopnie, a także fachowy, trwały montaż poszczególnych elementów. Równie ważna jest szerokość schodów, wysokość stopni, stopień nachylenia względem podłoża, a także to, w jaki sposób wykonano balustradę. Ale jak dobrać balustradę do schodów, by spełniała zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną?
Czy montaż balustrady schodowej jest obowiązkowy?
Mogłoby się wydawać, że każdy właściciel nieruchomości może samodzielnie zdecydować o wyglądzie swoich schodów, o tym, jak wysokie będą stopnie i czy znajdzie się przy nich balustrada. To nie do końca jest prawdą, bo choć można dowolnie przebierać w materiałach na schody, decydować o ich biegu czy rozmiarach, a także kształcie balustrady, to jednak nie można zdecydować, że tej balustrady w ogóle nie będzie. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy ktoś wykonuje przed domem niskie schody zewnętrzne składające się z dwóch albo trzech stopni. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego obowiązek montażu balustrady powstaje w przypadku wyższych schodów. Co więcej, przepisy traktują o wysokości balustrady schodowej, która w budynkach jednorodzinnych może mieć 90 cm wysokości, zaś w obiektach użyteczności publicznej powinna być wyższa i wynosić 110 cm.
Podsumowując, jeśli mówimy o schodach wewnętrznych do domu jednorodzinnego, schodach, które mają łączyć dwie kondygnacje budynku, montaż balustrady jest obowiązkowy.
Jaką funkcję pełni balustrada schodowa?
Balustrada zapewnia bezpieczeństwo osobom korzystającym ze schodów. Znacznie ogranicza ryzyko upadku z wysokości. Jeśli została zaprojektowana i wykonana we właściwy sposób, nie przecisną się przez nią nawet małe dzieci, a to oznacza, że balustrada całkowicie chroni przed wypadnięciem ze schodów. Umożliwia także podtrzymanie się w sytuacji, gdy dana osoba nagle straci równowagę. Na balustradzie można się też wesprzeć wchodząc po schodach, co ułatwia wędrówkę zwłaszcza wtedy, gdy do pokonania jest wiele schodów, a mamy do czynienia z osobą straszą lub schorowaną. Takie osoby nierzadko muszą robić przystanki podczas wspinania się po schodach, a opierając się na balustradzie, mogą unormować oddech i zebrać siły.
Oczywiście balustrady zabezpieczające pełnią również funkcję dekoracyjną. Jej wygląd jest szczególnie ważny wtedy, gdy schody wewnętrzne mają stanąć bezpośrednio w holu czy salonie, a nie w zamkniętej za drzwiami klatce schodowej.
Schody wewnętrzne – jaka balustrada?
Wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane nasze schody. Jeśli jest to drewno, jeśli schody są w stu procentach drewniane, nie sposób szukać innych materiałów na wykonanie balustrady. Wyjątkiem są schody z drewnianymi stopniami, ale oparte na metalowej konstrukcji. Do nich pasuje również balustrada metalowa. Błyszcząca balustrada ze stali nierdzewnej sprawdzi się również w przypadku schodów z żelbetonu, obłożonych efektowną płytką lub kamieniem dekoracyjnym. W przypadku takich schodów sprawdzi się również balustrada metalowa z przeszklonymi przęsłami. Gładkie, połyskujące powierzchnie są mile widziane w nowoczesnych domach.