Druk cyfrowy – oraz jego wady
1 października 2016Kontrowersje terminu „druk cyfrowy” oraz jego wady
Druk cyfrowy to rozwiązanie bardzo wygodne i korzystne, z któego każdego dnia korzystają setki i tysiące ludzi, firm i insytytucji. Ma on liczne zalety, jest stosunkowo tani w porównaniu do inncyh form wydruku oraz jego jakość jest dość dobra, jednak nie ma produktów bez wad, dlatego warto wiedzieć także o nich. Wspomniana już jakość, chociaż jest wysoka, zauważalnie traci do offsetu – różnice są widoczne zwłaszcza w pełnych kryciach – jeśli jednak naszym priorytetetm nie jest najwyższa jakość, będziemy w pełni zadowoleni. Koszty druku cyfrowego, chociaż są stosunkowo niewielkie, sprawiają że druk plasuje się do nakładów od jednej do kilkunastu sztuk dla identycznej odbitki – w znacznie powiększonych nakładach lepszym wyborem jest ponownie offset. Największą wadą druku cyfrowego jest jednak mały format papieru dostępnego do tworzenia odbitek – tworzące w technologii elektrofotograficznej maszyny bardzo rzadko dysponują formatem większym niż B3.
Wiedząc już o jego wadach, na pewno wiemy też czym jest sam druk cyfrowy i jak bardzo nadużywany jest ten termin – pojawia się on nagminnie dla mnóstwa innych zastosowań, które łączy jedynie dość znaczący wpływ komputera podczas przygotowywania formy frukowej. Nazwą „druk cyfrowy” nazywamy także inne technologie – w sposób czysto umowny. Jedną z nich jest risografia – polega ona na dostarczeniu do maszyny drukującej danych w postaci komputerowej – w tym wypadku jednak, w przeciwieństwie do standardowych metod druku cyfrowego tworzona jest forma drukowa. Jest ona zakładana przed tworzeniem odbitek na zespół drukujący. Z drukiem cyfrowym często mylimy także ctPress – jest to już forma druku offsetowego, która działa dzięki drukowaniu obrazu poprzez nanoszenie jej na formę drukową, którą zamocowaliśmy uprzednio w maszynie drukującej. Naniesiony na formę obraz jest utrwalany jednorazowo – tylko w skali jednego nakładu. Ta metoda i rodzaj maszyn drukowych jest ściśle powiązana z technologią CtP, czyli komputerowym nanoszeniem drukowanego obrazu na formę drukarską, ale poza maszyną drukującą.
Druk cyfrowy stosowany jest z powodzeniem wtedy, kiedy potrzebny nam jest nakład na tyle mały, że nie ma sensu inwestowanie w druk offsetowy, ale jakość, której wymagamy powinna być do niego zbliżona. Jakość, którą możemy otrzymać i jej poziom jest widoczny nie tylko w wydrukach kolorowych, ale także w samym tekście, co jest dość znaczące. Typowy druk cyfrowy z powodzeniem stosuje się więc w krótkich seriach dokumentów, materiałów na spotkania i konferencje, druków reklamowych, biznesowych, różnego rodzaju raportów. Masowo tą metodą drukuje się także druki akcydensowe. Sam druk cyfrowy jest bardzo wygodny dzięki możliwości spersonalizowania druku, która wiele nam ułatwia. Plusem jest także stosowanie tych metod i technologii introligatorskich, z których korzystamy w innych odmianach druku. Na pewno jest to metoda warta uwagi w małych i większych firmach – jeśli jednak stawia się na wyjątkową jakość, a materiałów jest bardzo wiele, znacznie lepiej wybrać offset.